Internetové noviny pro Střední Povltaví

Zítra je Den matek – proč vlastně a od kdy

datum: 12.05.2012
autor: HS

Den matek je den, kdy vzdáváme poctu našim matkám a slaví se v různých obdobách po celém světě. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli – to je na zítřek.

Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla na počátku 20. století, v roce 1907. Mělo se tak stát zásluhou metodistky Anny Reevers Jarvisové, která přivedla na svět 11 dětí a celý život bojovala za práva matek.

 

K založení Svátku matek ji inspirovalo úmrtí její maminky v roce 1906. Při výročí smrti své matky zorganizovala v baptistickém kostele v neděli 12. května 1907 setkání místních občanů se zádušní mší za všechny maminky na světě. Když byla rok poté požádána, aby toto setkání na druhou květnovou neděli opět zopakovala, oslavovalo už celé město Filadelfie. O rok později se již k oslavám Dne matek připojila většina států USA a řada dalších zemí ze všech světových kontinentů.

 

V roce 1912 vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek, konající se o druhé květnové neděli. Jako symbol poděkování byla matkám určena květina – bílý karafiát.

 

V České republice měl Den matek poněkud pohnuté osudy. Svátek matek se začal slavit až v roce 1923 na popud Alice Masarykové, ale s příchodem komunismu ho vytlačil Mezinárodní den žen (ve zkratce MDŽ) slavený vždycky 8. března. Svobodně se k oslavování květnového Dne matek Češi vrátili až po roce 1989.

 

Tento den doplňuje Den otců, který oslavuje otce a slaví se vždy třetí neděli v červnu.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook