Vorařská minulost v Kamýku opět po dlouhé době ožila

datum: 07.06.2018
autor: David Štverák

KAMÝK NAD VLTAVOU Každý rok pořádá městys Kamýk nad Vltavou pro občany a okolí již známou několikadenní kulturní akci pojmenovanou jako Kamýcké Prášení. Letos se neslo ve znamení vody a voroplavby.

A aby se celá obec o celé věci dozvěděla, na Prášení pozval občany průvod dětí z mateřské školy, který rozdával pozvánky s programem. Druhý den Prášení vyšel na Mezinárodní den dětí. Za dětmi od Vltavy se tak vypravil na návštěvu „klaun Pipi“ z divadélka MIM o.s, který si na školním dvoře zahrál několik her, rozvíjel jejich tvořivost a kreativitu a dokonce i čaroval. Sobotní den patřil Pohádkovému lesu. V okolí hradu Vrškamýk se děti setkaly se svými oblíbenými postavičkami z pohádek i jiných dětských příběhů, ať už to byli tradiční čerti, vodníci, nebo Krakonoš. U všech mohly prokázat své dovednosti, za což dostaly drobné odměny. Znalosti jim zase pomohly na samotné cestě ku hradu, kde je musely prokázat pro luštění tajenky s heslem. Děti si také mohly opéct či nechat opéct buřt, který obdržely na základě poukázky od čertů. Největší událost se ale konala v neděli, Na kamýckém přístavišti za velké slávy po více jak šedesáti letech obnovila tradice vyplutí voru. Po slavnostním proslovu starosty Petra Halady a pana Jankovského stavitele a vrátného voru došlo na křtění. Následně za doprovodu kapely Třehusk a harmonikáře vor slavnostně poprvé vyplul z přístavu. Nechyběly ani kamýcké akvabely se svým výstupem. Jízda na voru, bude i zpřístupněna široké veřejnosti celé prázdniny vždy o víkendech a za ideálních plavebních podmínek. Prášení bude pokračovat až do soboty. Kdy se vystřídá na programu několik dalších zajímavých akcí. Jako Doktorská pohádka a Dívčí válka, zahraná od divadelních kamýckých ochotníků v kulturním domě, orientální tance, beseda o vorařích a promítání filmu Plavecký mariáš na radnici, nebo podvečerní jízdou na voru.

Foto: pribram.cz