Volební lístek dostanete ve volební místnosti

datum: 24.01.2013
autor: Pavel Švagr

Po prvním kole je tady druhé kolo prezidentských voleb a podle všech analytiků a politologů bude souboj kandidátů ještě zajímavý.

Ve svém minulém příspěvku jsem se zamýšlel nad tím, jak by měla dopadnout volba prezidentského kandidáta v Sedlčanech. Vše je ale trochu jinak. Vítězem v souboji devíti kandidátů v našem městě byl Karel Schwarzenberg. Volilo jej 977 občanů. Následoval Miloš Zeman se ziskem 798 volitelů a Jiří Dienstbier s 651 voliči se, stejně jako v celostátním pořadí, i u nás zařadil za Jana Fischera. Kandidát ODS Přemysl Sobotka se svými 107 hlasy totálně propadl.

Rozhodovat, kdo bude vládnout na Pražském hradě, bude ale druhé kolo volby tento pátek a sobotu. Každý z nás bude volit podle sebe, někdo podlehne masáži médií a předvolebních televizních debat, někdo se zamyslí a skutečně vybere kandidáta podle svých vlastních úvah a svých vlastních informací a znalostí. Jestliže jsem veřejně sdělil své preference v prvním kole, pak cítím potřebu totéž udělat i pro kolo druhé.

Preferuji Miloše Zemana. Posledních cca 10 let nebyl v politice, neseděl v Parlamentu a nepodílel se na zhoršování stavu naší společnosti. Jeho názory jsou za dobu co ho vnímám v zásadě konzistentní. V poslední době byl vnímán jako důchodce z Vysočiny, který nemá žádný ekonomický ani politický vliv na dění u nás. Během jeho působení v politice zázračně nezbohatl, protože kdyby tomu tak bylo, tak nemá na Vysočině chalupu, ale parádní vilu. Novináři by to již dávno vypátrali. Z toho vyplývá, že kmotrovský systém ho minul. Svoje názory říká jasně a srozumitelně. Bude zajímavé sledovat zda v našem městě i ve druhém kole prezidentské volby bude vítězit kandidát vládní TOP09 a její předseda pan Schwarzenberg.

Je dobře, že žijeme v demokracii, že máme svobodné volby a svoje názory na kandidáty můžeme otevřeně a veřejně prezentovat. Jsou hodnoty, které si musíme chránit. Takže závěrem: nejít k volbám znamená nevyužít svoje právo spolurozhodovat o vývoji v naší republice. A jít k volbám a vhodit neplatný hlasovací lístek, nebo jen prázdnou obálku přeci nemá smysl. Tak ještě popřemýšlejme a třeba se v pátek, nebo v sobotu sejdeme ve volební místnosti.

Pavel Švagr, člen zastupitelstva města Sedlčany