Internetové noviny pro Střední Povltaví

Vltava Run 2016

datum: 24.05.2016
autor: Matěj Konvalinka

Štafetový běh, Šumava až Praha, 360 kilometrů, dvanáct běžců, 250 týmů, ve dne i v noci, v mrazu i v dešti. To je Vltava Run, dálkový běh, ve kterém musí štafetové týmy zdolat za jeden víkend vzdálenost od pramene Vltavy až do Prahy. Náš tým ÁBĚS (Amatérští běžci Sedlčanska) se této akce účastnil již loni a předloni a i letos se ráno v sobotu 14. 5. vypravilo dvanáct běžců, aby zdolali tento 360 km dlouhý závod.

Každý běžec z našeho týmu musel během závodu uběhnout tři průměrně desetikilometrové úseky, mezi nimiž měl přibližně osmihodinové rozestupy na odpočinek. Závod probíhal tak, že běžec vždy přebral štafetu a zaběhl svůj úsek, zatímco zbytek týmu přejel autem na místo předávky, kde je štafeta předána dalšímu závodníkovi.  Dvanáct běžců našeho týmu se rozdělilo po šesti do dvou dodávek, takže ti v prvním autě vždy přejížděli po předávkách a vyzvedávali závodníky, druzí pak mohli odpočívat a případně spát. Do aut jsme se rozdělili dle věku - starší běžci byli v prvním autě, ti mladší v druhém.

Start závodu je intervalový - některé týmy startovaly již v půl šesté ráno, jiné (ty nejrychlejší) až ve dvě hodiny odpoledne. ÁBĚS vybíhal ze Zadova v 11:00, prvním běžcem byl Petr Bilina, po něm běžel náš kapitán, Jirka Moulík st., dále Petr Polívka, Martin Lachout, Jakub Sůsa a Miroslav Bulín. Na předávce u nádrže Lipno v Horní Plané pak štafetu přebralo mladší auto. Nejdříve běžel Ladislav Jelen, pak Matěj Konvalinka, Petr Sůsa, Michal Punčochář, Martin Hroch a štafetu uzavíral Jirka Moulík ml., který předával nazpět běžci z prvního auta v Zátoni.

Noční běh

Ve chvíli, kdy jsme už všichni odběhli svůj první úsek a dokončili první sérii štafet, se začalo smrákat a všichni závodníci museli nasadit čelovky a reflexní bundy. Závod totiž pokračuje i přes noc a jeho nedílnou součástí je právě noční běh, který si zažije každý člen týmu. Během noci jsme absolvovali druhý úsek ze tří a u většiny z nás se již začínalo dostavovat vyčerpání a únava. Snažili jsme se sice spát, kdykoliv to šlo, ale napětí a adrenalin nám moc prostoru k spánku nedaly. Ke všeobecnému vzrušení navíc přispěla zpráva o průběžném osmém místě našeho týmu, což by pro nás byl neuvěřitelný úspěch.

Nedělní finish

Třetí sérii štafet jsme započali v neděli po páté hodině ranní, většina z nás už byla jaksepatří vyčerpaná a vyhlídka na další úsek nevypadala zrovna lákavě. Přesto jsme ze sebe všichni vydali veškerou energii, která nám po předešlých bězích zbyla - stejně už jsme se teď na konci neměli na co šetřit. Někteří z nás už po doběhnutí ani nedokázali pořádně chodit a museli k autu dokulhat. V cíli jsme ale pocítili, že to stálo za to! Doběhli jsme do Prahy se skvělým časem 26 hodin a 2 minuty. Navíc jsme byli první štafetou, co doběhla do cíle - to díky tomu, že se startovalo intervalově a my jsme tak dokázali předstihnout i mnohem rychlejší týmy. V celkovém pořadí jsme skončili na sedmém místě, což je v obrovské konkurenci 250 týmů úžasný výsledek. V Praze jsme ale moc dlouho neslavili, po takovém běžeckém výkonu a probdělé noci k tomu jsme chtěli být co nejdřív doma. Vltava Run byl pro nás nejenom velkou výzvou, ale také úžasným zážitkem na celý život.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Další fotografie