Internetové noviny pro Střední Povltaví

V počasí se již naplno projevuje podzim

datum: 29.09.2012
autor: HS

Současné dny mají typicky podzimní charakter. V ranních hodinách se nyní obvykle vytvářejí mlhy nebo nízká inverzní oblačnost a odpoledne je krásně.

Na začátku podzimu se během dopoledne ještě většinou rozpouštějí, avšak s postupujícím podzimem, zejména ve druhé polovině října a v listopadu se budou stále více udržovat až do odpoledních hodin.

 

Za to může snižující se výška Slunce nad obzorem a zkracující se den. I na tom pak závisí, jak vysoko vystoupí odpolední teploty vzduchu. Běžně se tak stává, že v místech s mlhou či nízkou oblačností je odpoledne o 5 i více stupňů chladněji, než v místech se slunečním svitem.

 

Dalším typickým symbolem podzimu je pouštění draků. Větrné počasí souvisí se sníženým podílem slunečního záření a tím pádem většími rozdíly teplot v zimním období. Ty vedou k větším rozdílům v tlaku vzduchu a tím k větrnějšímu počasí.

 

V létě je rozložení slunečního záření rovnoměrnější a následně tak i rozložení teploty. Velké rozdíly nastávají pouze při bouřkách, kdy dochází k následným prudkým poryvům větru.

 

S podzimem tedy přichází období mlh a sezóna pouštění draků.

 

Zdroj: ČHMÚ

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook