Internetové noviny pro Střední Povltaví

Týden v zámeckých komnatách byl pro děti velmi inspirativní

datum: 20.06.2017
autor: -red-

VRCHOTOVY JANOVICE Krásný zámek a park. Nádherné místo blízko Sedlčan. Místo, kde se zastavil čas. A právě zde měli někteří žáci z 5. tříd 2. Základní školy Propojení ze Sedlčan koncem května možnost zúčastnit se řetězového provádění, které zde funguje již 23 let. U jeho zrodu stála kastelánka janovického zámku Ludmila Fiedlerová a učitelka Vlaďka Křenková.

Projekt v sobě zahrnuje prvky komunitního učení a zážitkové historie. Jeho základní nápad spočívá ve výměně rolí: skupina dětí se po krátké přípravě stává řadou vzájemně na sebe navazujících průvodců. Trasa náročné prohlídky zámeckými expozicemi je rozdělena podle počtu účastníků na řadu zastavení, kterými procházejí návštěvníci. Mnoho z nich po zhlédnutí expozice velice pochvalně hodnotila vystupování, projev a znalosti dětí. Není běžné, aby se lidé při prohlídce pamětihodností setkávali s dětskými průvodci. Z pochvalných slov návštěvníků bylo poznat, že tento způsob prezentace historie na ně udělal hluboký dojem.

 

I když mladí průvodci sváděli boj s trémou, s vlastní pamětí a snažili se zaujmout, byl pro ně samotné tento týden v zámeckých komnatách velmi inspirativní a otevřel dveře do minulosti jim i zájemcům o historii. Jaké jsou dojmy mladých průvodců?

 

N. Vondrová: „Účast na Řetězovém provádění mi dala to, že jsem dokázala překonat strach. Teď už vím, že když něco hodně chci, dokážu to.“ K. Drábková: „Zjistila jsem, že se zvládnu naučit text během jednoho odpoledne.“ V. Dráb: „V Janovicích jsem zjistil, že nemusím mít strach mluvit před ostatními.“ E. Částková: „Byl to super týden.“ S. Štefaniková: „Teď už vím, co obnáší být průvodkyní.“ D. Čihák: „Překonal jsem trému a obdivoval, co dokáží spolužáci.“ D. Herynk: „Nezapomenu na barvy a vůně v parku.“ B. Mašková: „Jsem ráda, že jsem se toho tolik dozvěděla o Sidonii Nádherné.“ B. Křenková: „Dostala jsem se do míst, kam se běžně lidé nepodívají.“ F. Špale: „Tento pobyt je zatím jeden z mých nejlepších zážitků!“ J. Maňhal: „Líbila se mi naše velká spolupráce.“ M. Čížková: „Jsem moc ráda, že jsem tam mohla být a myslím si, že jsem překonala trému. Také jsem moc ráda, že tam byla velká zábava a moc zážitků.“ V. Peštová: „Janovice mě naučily se nebát. Zbavilo mě to trémy.“ J. Faktor: „Vrchotovy Janoovice se mi líbily a jsem rád, že jsem mohl spát na zámku. Málokdo má šanci provádět.“ B. Krubnerová: „Bylo to super, ani jsem se nestyděla.“

 

Vlasta Koubová a Eva Vanyová

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Další fotografie