Internetové noviny pro Střední Povltaví

Štěnice postelní aneb dobří přátelé nás neopouštějí

datum: 12.02.2013
autor: KL

V novém Sedlčanském kraji se můžete dočíst, ve kterém paneláku v Sedlčanech se tento parazit ubytoval, a zde vám nabízíme stručný popis, co je to za potvoru a jak s ní nejlépe zatočit.

Je to marné, někteří přátelé člověka neopouštějí, ať se k nim chová jakkoli nelidsky. Krysy, blechy, vši či štěnice nás neopouštějí ve chvílích dobrých ani zlých. Snad jen krysy tvoří výjimku v okamžiku, kdy opouštějí potápějící loď. Ne tak štěnice.

 

Tento hmyzí společník člověka nás věrně provází bez ohledu na věk, pohlaví, náboženské vyznání či společenské postavení. Radostně s vámi obývá náš příbytek a přitom nemusíte zahlédnout byť jediného živočíška. Zdá se, že štěnice je tvor plachý, protože k přesunům si vybírá pouze noční hodiny. Náročnější už je na stravu. Štěnice domácí rovněž zvaná štěnice postelní, je hmyzem parazitujícím pouze na lidech a živí se výhradně lidskou krví.

 

Něco mě kouslo

Jak tedy zjistíte, že vaším spolubydlícím je právě štěnice? Nejjednoduším znakem jsou kousnutí. Vězte, že pokud vás uprostřed třeskutých mrazů poštípe komár, něco tady nehraje. Ve většině případů totiž vypadá kousnutí od štěnice jako obyčejný štípanec od komára. Další spolehlivým znakem, že tady nebydlíte sami jsou drobné černé tečky podobné mušímu trusu. Ano, jedná se o trus štěnic. Můžeme jej najít většinou v konstrukci postele, na matraci či pod prostěradlem,

 

To se nám stát nemůže

Vůbec si nemyslete, že: „To se nám stát nemůže, my jsme slušná domácnost!“ Hygiena nemá se zavlečením štěnic nic společného. Štěnice se mohou vyskytnout stejně v luxusním hotelu, jako v příměstském slumu. V obchodním domě či ve školní třídě. Zamoření štěnicemi může potkat kohokoliv a kdekoliv. Štěnice s oblibou žijí v trhlinách, spárách a škvírách souvisejících s postelí, jako jsou matrace, rám postele a podobně. Vyskytují se ale i mimo postel a žít mohou třeba v podlaze, pod koberci, za obrazy, v nábytku či ve spárách ve zdi. Za tmy pak z těchto úkrytů vylézají, aby svému hostiteli pily mu krev. Obrazně i doslova.

 

Boj na život a na smrt

To je jediná možnost, kterou musíte ve vztahu k těmto cizopasníkům zvolit, chcete-li se vrátit k poklidné domácnosti. Vyčkávací taktika zde neplatí. I když celou noc prosedíte na lůžku připraveni nedat svou kůži lacino, nic si nepomůžete. Štěnice je na hladovku zvyklá a pár měsíců hladovění ji nerozhodí. Údajně jsou známy případy, kdy se štěnice postila i více než rok a byla v pohodě. Pro bojové operace se v zásadě nabízejí tři možnosti: postřik či plynování ve vlastní režii nebo odborný zásah specializované firmy. Podle všeho bych doporučil poslední možnost neboť štěnice zjevně patří mezi přátele nejvěrnější.

 

A že vás po přečtení tohoto článku všude svědí? To nic, mě také.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook