Pořádně kulatá oslava hasičského výročí se povedla

datum: 08.09.2013
autor: František Vávra

MARTINICE V sobotu 31. srpna se v osadě Zadní Boudy poblíž Jesenice konala oslava 100. výročí založení SDH Martinice spojená s otevřením nové hasičské výzbrojny.

Historie sboru se začala psát 13. dubna roku 1913. V hostinci v Martinicích sbor založilo 22 členů. První zmínka o zakoupení koňské stříkačky se váže k 25. červnu 1914. Tuto krásnou stříkačku vlastní sbor dodnes. V roce 1946 sbor zakoupil motorovou stříkačku. Po generální opravě v roce 2012 je zase zcela funkční. Doba, kdy měl sbor i 40 členů, se asi jen tak nebude opakovat. Postupným odlivem mladých lidí z osady se snižovala členská základna sboru a v rozmezí roku 1990 – 2000 se sbor potácí na hranici likvidace.

Dá se říci, že se osada v průběhu posledních let stala více méně chalupářskou kolonií. A tak se současná hasičská parta snaží sbor udržet a zachovat tak dlouholetou hasičskou tradici dědů a otců. Příkladem cenné hasičské rodinné tradice, kdy se hasičské poslání předává z generace na generaci, je rodina starosty sboru Jiřího Vaňka. Spolu s ním je ve sboru otec, manželka, tři dcery, dva zeťové a vnuk. A tento počet by stačil i na vytvoření soutěžního družstva. Také v rodině Jaroslava Zrůbka lze vystopovat dědění hasičských genů.

Současný sbor má 19 členů. Z tohoto počtu je 8 členů místních a ostatní mají osobní vztah k osadě. Na vybavení sboru se finančně podílí obecní úřad Jesenice. Díky této skutečnosti se sboru podařilo obnovit technické vybavení i výstroj a získat motorovou stříkačku PS 12. Nutné bylo její repasování. Tohoto úkolu se na "jedničku" zhostil Jiří Vaněk. A tak se může družstvo mužů a žen účastnit regionálních soutěží v požárním sportu a v návaznosti na své hasičské poslání zasáhnout v případě požáru.

Do povědomí účastníků turistických pochodů se sbor zapsal zřizovanou klubovou občerstvovací stanicí v rámci nejmasovějšího dálkového pochodu Praha – Prčice.

Slavnostní den byl zahájen položením věnce u pomníku padlým v první světové válce Hrobům v dáli v Jesenici. Zakladatelem a nositelem této vzpomínkové akce jsou hasičské sbory Jesenicka.

Hlavní program oslavy odstartovalo přestřižení pásky u příležitosti otevření nové hasičské výzbrojny, křtění praporu a vysazení památného stromu na vzpomínku na jedinečný okamžik stého výročí založení sboru. Důležité mezníky v historii martinického hasičského sboru ve svém vystoupení připomenul starosta sboru Jiří Vaněk a starosta obce Jesenice.

Miloslav Hrazánek pak poděkoval hasičům za reprezentaci osady, ale i obce. Zdůraznil, že jsou nedílnou a většinou i hlavní součástí všeho kulturního, společenského i budovatelského dění v obci.

Klubový areál se v den oslavy proměnil v osadní restauraci s bohatou nabídkou občerstvení. S typickou "hasičskou" komunikací bylo nabízeno slavnostní menu – řízek, klobása, guláš, párek v rohlíku. Velký úspěch měla průběžně připravovaná delikatesa, čerstvě uzená krkovička. Nechybělo ani doprovodné překvapení, domácí moučníček. K dobrému jídlu patří také dobré pití, takže z pivních "proudnic" teklo čepované pivečko proudem. V nabídce nescházely nealko nápoje.

Příjemnou a pohodovou atmosféru hasičské oslavy jednoznačně podtrhl vhodně sestavený kulturní program. Konferenciér Martin Zrůbek postupně uvedl na přírodní scénu DUO PA-MI ve složení Josef Holan a Jan Kotrbáček s heligonkou, šermířské představení “Pánů ze Zvěřince“, koncert frontmana skupiny „KEKS“ Štěpána Kojana a hudební produkci skupiny NEPTUN.

Slavnostní den v režii hasičů z Martinic neměl chybu.

FOTO: 01-02 - zleva Martin Zrůbek a Tomáš Svoboda u pomníku padlých, 04 – pokřtění praporu SDH Martinice, 06 – Společná fotografie členů SDH Martinice
FOTO: František Vávra
VIDEO: Václav Peterka