Setkání kačerů u retenční nádrže v Sedlčanech

datum: 12.11.2016
autor: Monika Melkesová, Lukáš Chlumecký

Ne, nejedná se o setkání opeřenců, ale nadšenců, kteří propadli kouzlu hledání „kešek“.

Že nevíte co je keška?

Třeba vám to objasní příspěvek od pořadatele této akce.

Dne 22. října se konal první ročník Geocachingové akce s názvem "CITO pro ecologists I. - Sedlčany 2016". Akce se konala od 13 do 15 hodin na retenční nádrži Sedlčany.

Pár pojmů k vysvětlení:

Geocaching - je hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skrytého objektu zvaného cache (keška), o němž jsou známy jen jeho geografické souřadnice. Člověk, zabývající se geocachingem, bývá označován slovem geocacher (kačer).

Cache - "keška" - většinou to bývá vodovzdorná, plastová schránka. Zakladatel cache, po jejím umístění, zveřejní její souřadnice na internetu. Schránka by měla být dostatečně velká, aby se do ní vešel deník, do něhož se zapisují její nálezci. Bývá zvykem umisťovat do cache také nějaké "dárky pro objevitele" a trasovatelné předměty (TB, Geocoin a podobně).

CITO event - je setkání, na kterém se geocacheři snaží vyčistit vymezené území od odpadků a nepořádku, který v přírodě zanechali lhostejní lidé. Je to event spojený s ekologickým chováním geocacherů vůči přírodě.

Stránka eventu (události) na www.geocaching.com popisuje čas setkání a poskytuje souřadnice místa, kde se hráči sejdou a budou se účastnit čistě dobrovolně připraveného uklízení. Jsou různé typy geocaching eventů, zahrnující oslavy výročí, výlety za památkami, setkání a i bleskové akce. Hlavním cílem mnou pořádaného a to dokonce prvního eventu tohoto typu bylo:

1. Jedná se o část z mé maturitní práce na téma: "Geocaching a cestovní ruch s vlivem na životní prostředí"

2. Mimo jiné pomoc přírodě a životnímu prostředí

Úklid retenční nádrže v Sedlčanech

Úklid retenční nádrže v Sedlčanech, je to téma k zamyšlení? Byli jsme naším synem osloveni, že by rád provedl úklid retenční nádrže v rámci Geocachingu (tzv. CITO) ve spolupráci s rybáři.

Oslovili jsme předsedu MO ČRS - Sedlčany pana Maška, který tuto myšlenku kladně přivítal a zároveň veškeré informace, týkající se dne konání, času, místa, zveřejnil na rybářských stránkách MO, za což mu všichni zúčastnění děkujeme. Přestože bylo na rybářských stránkách vše dostatečně dopředu zveřejněno, nakonec z řad rybářů nikdo nedorazil. Z domova jsme vyráželi dříve, neboť to vypadalo, že nikdo nemá zájem, aby alespoň malý kousek naší České země byl uklizen. Vyplývající obavy, že ve čtyřech lidech se to nestihne, byly celkem na místě.

Já, jakož to rybářka jsem nebyla překvapena, co odpadků u vody se najde, ale lidé z řad kačerů nechápali, množství a druhy odpadků, které neustále na každém kroku nacházeli. Tato akce ukázala, že největší převahu produkce odpadků tvoří rybáři! Je mi moc líto, když vidím, jaké nástrahy vytvářejí rybáři nejen rybám, které loví, ale i dalším živočichům, kteří se zde vyskytují a jsou nedílnou součástí této krajiny, vlasce, plechovky, sklenice od žížal, PET lahve, a další. Rybáři zamyslete se prosím a učte své potomky a hlavně sebe, vždy co si k vodě přinesu, si také odnesu!

ÚKLID LOVNÉHO MÍSTA!

Rybáři přečtěte si prosím rybářský řád!

Vzkaz pro všechny rybáře - v sobotu 22. října za vás sbírali odpadky a tahali je v pytlích nerybáři a nestačili se divit a nechápali to! Přesto, že jsem sbírala také, nic na plat, styděla jsem se. Sobotu jsem trávila úklidem retenční nádrže spolu s lidmi, kteří byli fajn a zodpovědní k této akci, dělala jsem to ráda. O to víc mi bylo smutno druhý den, kdy jsem šla na ryby s nadšením, že nebudu muset nic uklízet, omyl! Opět na lovných místech krabičky od červů a plechovky od piva. Měla bych vzkaz pro rybářskou stráž: "Dbejte prosím více na výchovu rybářů, co se týče úklidu lovných míst - vychovejte rybáře, ať za nás nemusejí sbírat odpadky jiní.  Závěrem pro všechny, proč si ničíme svým chováním přírodu, rybáři polepšeme se," dodává a vzkazuje Monika Melkesová.

Akce na retenční nádrži se zúčastnilo celkem 5 dospělých a 4 děti, aktivně hrajících hru Geocaching. A dva lidé z řad rybářů - Monika Melkesová a Pavel Chlumecký - rodiče pořadatele celé akce. I přes tento malý počet účastníků se podařilo nasbírat cca 150-200 kg odpadu, PET lahve, igelitové pytlíky, plechovky, skleněné lahve. Všem bych chtěl velmi poděkovat za příjemné setkání a pohodové popovídání. Celá akce se podařila, počasí nám i v tomto období roku velice přálo svými příhodnými teplotami.

Takže ještě jednou vám všem od srdce děkuji a těším se na viděnou na druhém eventu: CITO pro ecologists II. - Sedlčany 2017, který by se měl konat v průběhu března příštího roku.

Děkuji především TS města Sedlčany za následný odvoz nasbíraných odpadků, vedení města Sedlčany, panu Maškovi za kladný přístup k této akci.

Díky všem a někdy brzy na shledanou zdraví Lukáš Chlumecký pod přezdívkou - willy 98.