Sedlčany jsou etapovým městem štafetového běhu Corpus Domini

datum: 02.06.2012
autor: HS

Svátek Corpus Domini byl ustanoven papežem Urbanem IV. v Orvietu 11. srpna 1264. Tradice ho spojuje se zázrakem svatého ztělesnění, který se udál v Bolseně v roce 1263 při mši svaté, kterou sloužil kněz Petr z Prahy na své pouti do Říma.

Vrcholem slavnosti v Itálii je sobotní kulturní a sportovní večer (9. června) na náměstí v Orvietu před hlavní katedrálou. Ta byla postavena právě na počest tohoto svátku. Nedělní mši a velkolepý průvod městem pak na televizních obrazovkách sleduje celá Itálie.

Součástí těchto oslav se stává i doručení poselství z míst, kudy probíhá štafeta. Poselství je předáváno v rámci slavnostního sobotního večera do rukou starosty města Orvieta a běžecká štafeta se zúčastňuje i nedělního průvodu.

Letos je na českém území plánována trasa štafety se čtyřmi etapami: Praha – Sedlčany – Veselý nad Lužnicí - Kaplice – Dolní Dvořiště. K cíli první etapy běžci zamíří od Neveklova, přes Vlkonice, Křečovice a Osečany. Do Sedlčan by měla štafeta dorazit v pondělí 4. června zhruba v 18:30 hodin.

Akce se koná již po šesté a v letošním roce pod záštitou primátora Hlavního města Prahy. Účastníci běží v tričkách s nápisy štafeta Praha - Orvieto, takto označena jsou i doprovodná vozidla. Štafeta má z bezpečnostních důvodů policejní i zdravotní doprovod a koná se za plného provozu bez dopravních omezení.

Přesnou trasu běhu a další podrobnosti naleznete na přiloženém plakátu.