Internetové noviny pro Střední Povltaví

Modré patníky – majáky náledí

datum: 20.12.2012
autor: HS

Nebezpečí tvorby náledí nebo ledovky hrozí až na výjimky po většinu celého zimního období a proto by nás nemělo překvapit i bez varování meteorologů.

Vznik náledí je podmíněn poklesem teplot pod bod mrazu. Pokud povrch silnic a chodníku zůstal mokrý buď po předchozích srážkách, nebo třeba po odtávajícím sněhu.

 

Ledovka se tvoří při mrznoucích srážkách. Podchlazené kapičky při dopadu na povrch, jehož teplota je pod bodem mrazu, okamžitě zmrznou a vytváří se tak velká plocha čirého a hladkého ledu nejen na komunikacích.

 

Chytrá auta

Moderní auta jsou častokrát vybavena automatickou funkcí venkovního teploměru, který blikáním či dokonce zvukovým signálem hlásí pokles teploty pod 4 °C. Již při těchto teplotách může při sněžení, mrholení či dešti, dojít nejsnáze k namrzání, především na mostních konstrukcích.

 

Modré patníky

V této souvislosti si možná vybavíte, že na českých silnicích můžete vidět modré patníky. Označují kluzká místa a modré směrové sloupky lemují zejména mostní části silnic. Právě ty totiž, jak jsme si již říkali, v zimě snadno promrzají a tvoří se na nich námraza mnohem častěji než na pozemním úseku silnice.

Modře lemovány mohou být i úseky silnic, kde se často tvoří sněhové jazyky, nebo ty, kam stéká voda z polí či lesů.

 

Související článek:

Již od příštího týdne musíme mít na autech zimní pneumatiky

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook