Internetové noviny pro Střední Povltaví

Ragbisté se „soustředili“ na Šumavě

datum: 13.09.2016
autor: Lukáš Hrma

ŠUMAVA/SEDLČANY Ve dnech 20. až 26. srpna se na letní soustředění do Hartmanic na Šumavě sjelo kolem třiceti sportovců včetně trenérského sboru.

Rugby  v letošním roce slavilo svůj velký návrat na letní olympijské hry v sedmičkové variantě. V Hartmanicích bylo soustředění o to zajímavější, že většina jeho účastníků byly mladé dívky a ženy, pro které je tento tvrdý, ovšem velice férový sport jejich velkým koníčkem. Na soustředění nechyběla děvčata hrající za Krasoňky z Rugby clubu Sedlčany, jak si tyto dámy nechávají říkat, a to společně se začínajícím týmem dívek s dravým názvem Šelmy Hradec Králové. Skvělé zázemí pro holky a jejich trenéry bylo připraveno v hotelu Vintíř v centru města, odkud se chodilo trénovat na blízké fotbalové hřiště.

Kromě intenzivních dvoufázových tréninků (dopolední a odpolední trénink), bylo důležitou součástí tohoto soustředění také tmelení týmů, kdy měla děvčata příležitost vzájemně se lépe poznat jak při hře, tak ve volném čase, což je v kolektivních sportech velice důležitá deviza. Děvčata ze Sedlčan měla navíc možnost poznat lépe také hráčky z jiného klubu, což pomohlo oběma stranám ke zdokonalení hry. Trenéři neponechali nic náhodě a večer se vždy všichni sešli také u videa, kde se detailněji rozebíraly záběry pořízené přes den během tréninků.

Jeden den z týdenního soustředění na Šumavě byl odpočinkový a všichni se vydali na výlet na hrad Kašperk, kde si vychutnali krásný výhled po okolní krajině. Soustředění se neobešlo bez drobných zranění, která k tomuto sportu také patří. Nejednalo se o nic vážného a všechny holky se po návratu domů již netrpělivě těšily na své první mistrovské zápasy.

Týden po soustředění absolvovaly hráčky RC Sedlčany svůj první turnaj sedmičkového ragby v 1. sérii žen, kterým se odstartovala sezóna 2016/2017 ve druhé nejvyšší soutěži žen. Na rozdíl od jiných sportů ragbistkám startuje sezóna na podzim a končí další rok v létě. Celkem se v této soutěži představí 6 ženských týmů z různých částí republiky. Kromě děvčat ze Sedlčan se diváci mohou těšit také na dva pražské týmy, a to RC Tatru Smíchov B a RC Petrovice B. Dalšími týmy jsou pak hráčky RC Přelouč, RC Dragon Brno a RC České Budějovice.

První turnaj se tedy konal 3. září v Českých Budějovicích, jejichž hráčky postoupily do 1. série. Sedlčanské hráčky do turnaje nastoupily pouze v šesti, a to kvůli velké marodce v týmu. Tento fakt se samozřejmě projevil na celkové hře a hned v prvním zápase proti RC Tatře Smíchov B neměly hráčky Sedlčan moc šancí a prohrály celkem jednoznačně 0:24. Ve skupině pak narazily ještě na RC Dragon Brno a i přes počáteční vedení bylo pro hráčky Sedlčan nakonec nad jejich síly soupeřky z jihomoravské metropole více potrápit. Také v tomto zápase turnaje nakonec prohráli 10:26. Alespoň v zápase o konečné 5. místo v turnaji se Krasoňky blýskly vítězstvím nad hráčkami RC Přelouč, kterou celkem jednoznačně porazily 20:0.

Úvod do další sezony je nabitý, týden po turnaji v Českých Budějovicích jely dívky ze Sedlčan hájit svoje výsostné černo-zelené barvy na hřiště RC Přelouč, kde se dne 10. září konal další turnaj v sedmičkovém ragby žen. Sedlčany si tentokrát na nedostatek hráček rozhodně stěžovat nemohly, dresy jich obléklo dost na to, že si trenér Krasoněk Lukáš Hrma mohl dovolit i střídání hráček.

Turnaj nezačal pro Sedlčany vůbec dobře. Hráčky Tatranského béčka ze Smíchova přijeli tentokrát na turnaj do Přelouče se šesti hráčkami do pole, s čímž má zkušenosti snad každý tým. Trenér Sedlčan se zachoval v duchu fair play, který je v ragby velmi důležitým prvkem a do zápasu proti ženám z Tatry poslal také „jen“ šest hráček Krasoněk, ačkoliv druhý tým může hrát v plné sestavě. Ve hře šest na šest se hráčky Tatry ukázaly jako mnohem lepší celek a konečný stav tomu také odpovídal. Sedlčany prohráli jednoznačně 0:39. Druhý zápas ve skupině se konal několik málo minut po prohře s Tatrou, tentokrát s týmem RC České Budějovice. Trenér Lukáš Hrma i jeho asistent Robert Trefný měly jen chvíli na to rozebrat s hráčkami jejich chyby na hřišti a „nabudit“ je k lepšímu výkonu do dalšího zápasu. Děvčata si jejich poznámky vzala k srdci, a ač několik málo okamžiků po vysoké prohře s Tatrou, dokázaly se holky v parném dni vyhecovat k lepšímu výkonu a proti Budějovicím hráli již významně lépe a v plné sestavě. O to víc všechny mrzela  další konečná prohra, kdy hráčky Budějovic ve druhé půli dvakrát utekly Krasoňkám středem hřiště, položily pětky a i díky tomu zápas nakonec skončil 24:10 pro RC České Budějovice.

Celý turnaj v Přelouči nakonec hráčkám Sedlčan nepřinesl žádný bodový zisk do tabulky. V zápase o konečné 5. místo se Krasoňky nedokázaly vybičovat k tak dobrému výkonu jako proti Budějovicím a také závěrečný zápas s RC Dragonem Brno skončil výsledkem 29:10 pro tým Brna a konečným šestým, tedy posledním místem pro RC Sedlčany.

Trenér Sedlčanských dívek Lukáš Hrma po turnaji v Přelouči uvedl, že se musí rychle výrazně zlepšit celková úroveň hry. V sobotu dne 17. září se totiž uskuteční další turnaj. Hostit ho budou hráčky RC Dragon Brno. 

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Další fotografie