Internetové noviny pro Střední Povltaví

PROTIKORUPČNÍ AKADEMIE NA SEDLČANSKÉM GYMNÁZIUM

datum: 26.10.2021
autor: Lucie Procházková, oktáva GOA Sedlčany

Nadační fond proti korupci se svým programem „Protikorupční akademie“ navštívil sedlčanské gymnázium ve středu 6.října. Náplň téměř dvouhodinové přednášky tvořilo debatování o korupčních kauzách v Čechách ale i hraní vzdělávací hry „Detektivka v krabici“, při kterém se studenti učí používat nástroje aktivního občana, jako například Zákon o svobodném přístupu k informacím 106/1999 Sb. nebo Katastr nemovitostí.

Nadační fond jako takový vznikl už v roce 2011 a to především kvůli tehdejší situaci kolem korupce. Hlavním impulsem založení fondu bylo působení Nečasovi vlády a skandálů okolní ní. Korupce byla v podstatě tehdy probíraná stejně tak, jako je dnes covid.

Mottem fondu je „nebát se a nekrást, ne nakrást si a nebát se“ a od svého vzniku si na své konto mohl připsat více než dvě desítky kauz, mezi které se řadí mimo jiné i kauza Hadí lázně z roku 2019 nebo kauza Sotolář, kdy se Nadační fond rozhodl podat trestní oznámení na soudce Alexandra Sotoláře za manipulaci s protokoly z hlavního líčení v případu Opencard. V zásadně nejvíce zmedializovanou kauzou vedenou zakladatelem Nadačního fondu PhDr. Karlem Škáchou je případ vysávání peněz ze zakázek pro pražský dopravní podnik z roku 2012, kdy mělo přes síť firem odtéct 70 milionů korun.

 

Začalo to postřehy z města, následovala trestní oznámení

Nedílnou součástí NFPK je dnes už i občanský aktivista a novinář Jakub Čech. Ten svou „kariéru“ odstartoval v patnácti letech tím, že si začal všímat věcí ve městě, které ostatní bezmyšlenkovitě přešli. Časem mu ale přestalo stačit si každý týden v deníku přečíst novinky a tak se rozhodl, že na zastupitelstva města Prostějov, odkud pochází, začne docházet osobně.

Vše vygradovalo v roce 2017, kdy se Čech dostal do střetu s tehdejší primátorkou města Prostějov, která v té době vlastnila s manželem soukromou střední školu, která si od města, samozřejmě za extrémně výhodných podmínek, pronajímala prostory. Čech na tento problém poukázal, na radnici se začalo s falšováním zápisů a tím se rozjel kolotoč trestních oznámení, zapírání a odvet. Krajský soud ovšem tehdy vyhověl mladému aktivistovi a tak primátorce zbyly jen oči pro pláč a přezdívka „malý Babiš“.

S označením „aktivista“ nemá Čech problém, přestože si je vědom, že pro mnohé z nás to má spíše negativní konotaci a to zejména tehdy, jedná-li se o mladého člověka. Horší jsou ale podle něj pasivisté – lidé, kteří nic nedělají a o nic se nezajímají. Na mou otázku, zda-li mu jeho aktivní přístup přinesl nepohodlí, nebo ho spíše posunul dál odpovídá jednoduše – obojí. Vedl „války“ s komunálními politiky a mnohokrát byl zesměšňován ve spřízněných novinách města Prostějov. Ničeho z toho ale nelituje, aktivismus mu dal mnoho kontaktů, příležitostí a možností vzdělávání a rozvoje.

Během přednášky jsem se nesčetněkrát zeptala sama sebe, jak lze korupci zastavit. Co dělat, aby se postupem času nestala z Čech firma dotující zámečky milionářů ve Francii.  Odpověď Nadačního fondu je nesnesitelně jednoduchá – jako společnost si musíme uvědomit, že korupce je špatná. A taky, že se ho poměrně dost týká a pocítíme to ve chvíli, kdy nebudeme kvůli nedostatku prostředků schopni vybudovat například nemocnici. Korupce zmizí až si lidé uvědomí, že se nekradou státní peníze, ale jejich.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook