PROTIKORUPČNÍ AKADEMIE NA SEDLČANSKÉM GYMNÁZIUM

datum: 26.10.2021
autor: Lucie Procházková, oktáva GOA Sedlčany

Nadační fond proti korupci se svým programem „Protikorupční akademie“ navštívil sedlčanské gymnázium ve středu 6.října. Náplň téměř dvouhodinové přednášky tvořilo debatování o korupčních kauzách v Čechách ale i hraní vzdělávací hry „Detektivka v krabici“, při kterém se studenti učí používat nástroje aktivního občana, jako například Zákon o svobodném přístupu k informacím 106/1999 Sb. nebo Katastr nemovitostí.

Nadační fond jako takový vznikl už v roce 2011 a to především kvůli tehdejší situaci kolem korupce. Hlavním impulsem založení fondu bylo působení Nečasovi vlády a skandálů okolní ní. Korupce byla v podstatě tehdy probíraná stejně tak, jako je dnes covid.

Mottem fondu je „nebát se a nekrást, ne nakrást si a nebát se“ a od svého vzniku si na své konto mohl připsat více než dvě desítky kauz, mezi které se řadí mimo jiné i kauza Hadí lázně z roku 2019 nebo kauza Sotolář, kdy se Nadační fond rozhodl podat trestní oznámení na soudce Alexandra Sotoláře za manipulaci s protokoly z hlavního líčení v případu Opencard. V zásadně nejvíce zmedializovanou kauzou vedenou zakladatelem Nadačního fondu PhDr. Karlem Škáchou je případ vysávání peněz ze zakázek pro pražský dopravní podnik z roku 2012, kdy mělo přes síť firem odtéct 70 milionů korun.

Začalo to postřehy z města, následovala trestní oznámení

Nedílnou součástí NFPK je dnes už i občanský aktivista a novinář Jakub Čech. Ten svou „kariéru“ odstartoval v patnácti letech tím, že si začal všímat věcí ve městě, které ostatní bezmyšlenkovitě přešli. Časem mu ale přestalo stačit si každý týden v deníku přečíst novinky a tak se rozhodl, že na zastupitelstva města Prostějov, odkud pochází, začne docházet osobně.

Vše vygradovalo v roce 2017, kdy se Čech dostal do střetu s tehdejší primátorkou města Prostějov, která v té době vlastnila s manželem soukromou střední školu, která si od města, samozřejmě za extrémně výhodných podmínek, pronajímala prostory. Čech na tento problém poukázal, na radnici se začalo s falšováním zápisů a tím se rozjel kolotoč trestních oznámení, zapírání a odvet. Krajský soud ovšem tehdy vyhověl mladému aktivistovi a tak primátorce zbyly jen oči pro pláč a přezdívka „malý Babiš“.

S označením „aktivista“ nemá Čech problém, přestože si je vědom, že pro mnohé z nás to má spíše negativní konotaci a to zejména tehdy, jedná-li se o mladého člověka. Horší jsou ale podle něj pasivisté – lidé, kteří nic nedělají a o nic se nezajímají. Na mou otázku, zda-li mu jeho aktivní přístup přinesl nepohodlí, nebo ho spíše posunul dál odpovídá jednoduše – obojí. Vedl „války“ s komunálními politiky a mnohokrát byl zesměšňován ve spřízněných novinách města Prostějov. Ničeho z toho ale nelituje, aktivismus mu dal mnoho kontaktů, příležitostí a možností vzdělávání a rozvoje.

Během přednášky jsem se nesčetněkrát zeptala sama sebe, jak lze korupci zastavit. Co dělat, aby se postupem času nestala z Čech firma dotující zámečky milionářů ve Francii.  Odpověď Nadačního fondu je nesnesitelně jednoduchá – jako společnost si musíme uvědomit, že korupce je špatná. A taky, že se ho poměrně dost týká a pocítíme to ve chvíli, kdy nebudeme kvůli nedostatku prostředků schopni vybudovat například nemocnici. Korupce zmizí až si lidé uvědomí, že se nekradou státní peníze, ale jejich.