Prezidentské volby a Sedlčany, aneb koho budu volit?

datum: 10.01.2013
autor: Pavel Švagr

Blíží se nám historicky první přímé volby prezidenta České republiky. Bude zajímavé sledovat, jaké preference mají sedlčanští občané. O Sedlčanech se totiž veřejně hovoří jako o baště pravice.

Je to dáno tím, že prakticky ve všech minulých volbách od roku 1989 v našem městě jednoznačně převažovaly hlasy pro pravici, prostě jednoduše řečeno - u nás ve městě drtivě vítězila ODS. Spokojenost našich občanů s kandidáty pravice se naposledy potvrdila i v posledních krajských volbách, kdy největší počet voličů v Sedlčanech rovněž preferoval ODS. A konec konců, to že jsme pravicově orientované město musejí vnímat všichni občané i prostřednictvím složení sedlčanského zastupitelstva. I zde vždycky dominovala a i dnes dominuje převaha straníků z ODS. Proto bude velmi zajímavé sledovat, co se v tomto směru v našem městě odehraje kolem voličských preferencí při přímé volbě prezidenta republiky.

Máme poměrně široký kandidátský výběr. Pokud bych měl sázet na paralelu s výsledky různých minulých voleb, pak by v Sedlčanech měl zvítězit prezidentský kandidát ODS pan Přemysl Sobotka. Naopak ČSSD a její kandidáti to nikdy neměli v našem městě jednoduché a nikdy neskončili na předních žebříčcích volební popularity v součtu volebních hlasů. Jako zástupce sociální demokracie v sedlčanském zastupitelstvu bych tedy měl mít obavu o volební výsledek svého kandidáta v městských volebních místnostech. Doba se ale mění a preference voličů jsou těžce odhadnutelné. A tak nakonec uvidíme, jak dopadnou jednotliví prezidentští uchazeči u občanů našeho města.

Mým favoritem je prostě pan Jiří Dienstbier. Myslím, že jde o dobrého kandidáta. Je to normální občan, který chce změnu pořádků a spravedlivý a poctivý stát pro všechny. Pro mě je zárukou férového výkonu funkce prezidenta republiky.

Určitě se mnou budou mnozí čtenáři souhlasit, že to co se nyní v naší politice děje, je již nenormální. Přímá volba prezidenta je z tohoto pohledu důležitým mezníkem české politiky. Pojďme tedy k prvním přímým volbám prezidenta s důvěrou, že náš hlas je důležitý – protože vyjadřuje naši osobní preferenci nejen k tomu správnému jménu, které vhodíme do volební urny, ale také jako postoj k tomu zda a jak chceme směrování naší republiky změnit a ovlivnit. A výsledek? Ten už je na nás všech a kandidátovi, který v této přímé volbě zvítězí.