Pouťové atrakce se po dvou letech vrátily na Vítkovo náměstí

datum: 26.08.2013
autor: František Vávra

SEDLEC-PRČICE Od pátku 9. srpna do neděle 11. srpna se v Prčici konalo slavné Vavřinecké posvícení, jedna z největších regionálních poutí.

Sportovní program nabídl dva fotbalové zápasy

V sobotu přátelské fotbalové utkání TJ Sokol Sedlec-Prčice A – Sokol Teplýšovice, které skončilo vítězstvím domácího týmu v poměru 3:2 a nedělní přátelský duel TJ Sokol Sedlec-Prčice B – SK Petrovice, který vyhrálo hostující mužstvo v poměru 2:3.

Na své si přišli i přátelé silniční cyklistiky

Sedlecké náměstí se v sobotu stalo průjezdním místem cyklistického seriálu Jihočeské amatérské ligy. Závodníci absolvovali tři okruhy o délce dvacet pět kilometrů na trati okolím Sedlce-Prčice s náročným dojezdem až do SKI areálu Monínec.

Večerní zábavy byly rovnou tři

Všechny tři večerní taneční zábavy v zámeckém parku byly v režii TJ Sokol Sedlec-Prčice. Páteční ovládla diskotéka s Rádiem Blaník a DJ Kofolou, byť to měl být původně moderátor Rádia BLANÍK Vláďa Slezák. První tanečníci na  parketu byli odměněni cédéčkem tohoto rádia.V sobotu zahrála strakonická rocková kapela Parkán. Tak velká účast návštěvníků na taneční zábavě se hned tak nevidí. Jako příval postupovali k pokladně a vstupné zaplatilo 1 060 hostů večera. Obsadili všechna místa k sezení a mnozí se museli spokojit pouze s volným prostorem a celý večer prostát.

V neděli to „rozbalila“ stále žádaná sedlčanská kapela Starej Matyas

Dá se říci, že se návštěvníci tanečních večerů skvěle bavili, zatancovali si a společně s kapelami si i zazpívali. Nedělní dopoledne a odpoledne bylo v zámeckém parku vyhrazeno již tradičně hudební produkci skupiny Poprask z Odlochovic.

Výstava chovatelů, stánky i pouťové atrakce

Zámecký park byl také místem prezentace výsledků chovatelské činnosti místní organizace ČSCH Sedlec-Prčice. Letošní 29. výstavu drobného zvířectva obeslalo čtyřiačtyřicet chovatelů. Expozice králíků, holubů a drůbeže přinesla každému návštěvníkovi, ať zasvěcenému, či laikovi, řadu nových informací. Zápletka v podobě losování zvířecí tomboly vnesla napětí mezi návštěvníky výstavy. Pořadatelé zvolili jako hlavní cenu živé sele. V doprovodném programu k dobré náladě po celou výstavu vyhrávali heligonkáři.

Vítkovo náměstí zcela zaplnily pouťové atrakce

Milovníci tohoto druhu zábavy zde našli tradiční kolotoče, houpačky, skákadla i létající lavici. Pokud si chtěli okusit trochu adrenalinu, zakoupili si jízdenku na atrakci Swing tower. Vyhlídkový řetízkový kolotoč je vyvezl do výšky kostelní věže a mnohým zaručeně při této jízdě běhal mráz po zádech.

Pouť nebyla jen o kolotočích

Náměstí ale poskytlo poskytlo návštěvníkům i další program. V Ateliéru Prčice mohli nahlédnout do pohádkového světa smetiště Vizovic, pod pokličku technické výroby večerníčku. Důvěrně se seznámit s originály postaviček Hodana, Huberta, Edy a jejich kamarádů. V informačním centru žáci výtvarného oboru ZUŠ Sedlec-Prčice formou výstavy prezentovali svou celoroční práci na projektu „Od severu k jihu“. Stánkový prodej nabízel tradiční zboží, sladkosti, cukrovou vatu, občerstvení a drobné dárky. K uctění patrona prčického kostela, svatého Vavřince, proběhla v kostele sváteční mše svatá. Sloužil ji nový administrátor sedlecko-prčické farnosti páter Martin Vlček.

Třídenní maratón akcí uzavřel koncert vážné hudby v kostele svatého Vavřince. Nesl název Duchovní hudba baroka. Představil se v něm komorní soubor Societas Musicalis se svými sólisty.

Pouťové atrakce se vrátily zpět na prčické náměstí, a tak Prčické posvícení proběhlo v duchu letitých tradic.

Text a Foto: František Vávra