Internetové noviny pro Střední Povltaví

Očkování můžeme sledovat z pohodlí domova

datum: 23.03.2021
autor: Olga Trachtová Hadáčková

REGION V dubnu by do naší republiky měly přijít desítky tisíc jednodávkových vakcín od firmy Johnson & Johnson. Očkovat jimi budou praktičtí lékaři. Ambulantní specialisté by měli kódy pro chronicky nemocné dostávat ode dneška, tedy středy 24. března. Tyto kódy umožní přístup do očkovacích center. Jak postupuje očkování v jednotlivých očkovacích centrech, můžeme sledovat na webové stránce ockovani.opendatalab.cz.

K pondělnímu ránu bylo v benešovské nemocnici evidováno 1935 čekatelů. Na rezervaci se zde aktuálně čekalo 1,6 týdne, na samotné očkování 5,1 týdne. Nemocnice ve Slaném, kde pracuje na covidovém oddělení drážkovský Matěj Falc, měla ve frontě k registraci 549 žadatelů. Na řadu se měli dostat asi za 0,3 týdne a být proočkováni do 3,8 týdne. Oblastní nemocnice Příbram evidovala 1472 čekajících, čekání na rezervaci zde bylo 1,9 týdne a naočkování registrovaných mělo proběhnout do 3,5 týdne. V Sedlčanech čekalo 141 zájemců s čekací dobou 0,9 týdne a očkovací dobou 5,8 týdne. O tom, jak si sedlčanské očkování všichni pochvalují, jste si mohli přečíst v minulém čísle.

Průměr v rámci Středočeského kraje se skoro 1,1 milionem obyvatel hovoří o 892 čekatelích na jednom očkovacím místě s průměrnou dobou čekání na rezervaci 1,12 týdne a průměrnou dobou ve frontě na očkování 2,3 týdne. Alespoň částečně je zde naočkovaných již přes 112 tisíc osob, plně pak více než třicet tisíc. Přijato bylo 155 tisíc dávek, naočkováno 143 tisíc. Ve frontě na očkování je celkem skoro dvacet tisíc zájemců, čekajících s rezervací je přes 60 tisíc. Pondělní kapacita byla 4717 osob. Nejvíce čekajících je z kategorie 70-74 let, v rámci produktivního věku pak jde o pedagogy od 40 do 44 let.

Pokud se zaměříme na rozbor jednotlivých vakcín, bylo v našem kraji zatím přijato přes 21 tisíc vakcíny AstraZeneca, 17,6 tisíc Moderny a skoro 117 tisíc vakcíny Pfizer. Proočkováno bylo 25,7 tisíc AstraZenecy, necelých 15 tisíc Moderny a skoro 103 tisíc Pfizeru. Zničeno muselo být 10 dávek vakcíny AstraZeneca, skladem je jí -4419. Moderny je na skladě 2616, zničeno jí muselo být 30 dávek. Pfizeru je na skladě skoro 14 tisíc dávek, zničeno jich do pondělního rána muselo být 126. Server ale podotýká, že počet proočkovaných a zničených dávek vykazuje velké zpoždění a nepřesnosti. A jak je možné, že je na skladu mínus? „Údaj je počítán z předchozích sloupců a může vykazovat velké nepřesnosti způsobené zpožděním v datech. U vakcín, které jsou distribuovány praktickým lékařům přímo, může být dokonce záporný,“ vysvětlují tvůrci.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook