Internetové noviny pro Střední Povltaví

Neškodí podívat se do historie…

datum: 06.04.2020
autor: Hanka Synková

Zkusme se zamyslet - kdy docházelo k epidemiím? A proč?

V předjaří - člověk je oslaben chladným obdobím, ale také sníženým příjmem kvalitních živin, vitaminů, enzymů.

Po válce - člověk nemusí být sražen kulkou - oslabí ho i stres a nedostatek kvalitního jídla - vzpomeňme na tzv. španělskou chřipku.

Smrt kosí také tam, kde je velká koncentrace lidí a špatné hygienické podmínky (středověká města, ale také některá novodobá města, Wu-chan nevyjímaje).

Shrňme to a zkusme se poučit z historie i současnosti.

Co potřebujeme k tomu, abychom zůstali zdraví? Kladla jsem si tuto otázku už v době, kdy jsem dělávala kurzy na téma jak si pomoci preventivně a sami. Uvědomila jsem si, že jednotlivé body jsou stále aktuální, a tak je dávám k dispozici. Každé písmenko v názvu kurzů „SPOKOJENOSTJ“ symbolizuje faktor, který nám k té spokojenosti může pomoci. A kdo je spokojený, bývá zdravější.

S - střídmost nejen v jídle, ale i v emocích. Když se necháme vytočit či zdeptat, imunitní systém se oslabí a snáze něco chytneme.

P - pohyb. Univerzální prostředek, který se osvědčuje nejen na pohybový aparát, ale i na choroby časté v seniorském věku, jako je osteoporóza. Oprašme rotopedy, sundejme, co jsme na ně za ta léta navěsili, a použijme je k původnímu účelu. Moje devadesátiletá teta chodí pravidelně alespoň po chodbě s chodítkem, cvičí vsedě i vleže. Ví, že co nepoužíváme, o to přicházíme.

O - odpočinek v různých formách, spánek, procházka, meditace…

K - kyslík, pohyb na čerstvém vzduchu, dechová cvičení, vdechování vůně bylin… Také zpěv nám pomůže dostat do dýchacích cest více kyslíku. Popadněme kytaru. Sundejme dečky z klavíru, odklopme víko, hrajme, zpívejme!

O - kroužek symbolizuje sluníčko, které nám dokáže spravit náladu. Když sluníčka není příliš, je naším spojencem. Zdarma pomáhá vytvářet vitamin D, důležitý pro imunitu. Běžme na zahrádku, na balkón, nebo aspoň vystrčme obličej z okna.

J - jídlo. Už Hippokrates doporučoval: Strava budiž vašim lékem.(To rozebereme někdy příště.)

E - vypadá jako žebříček, kde postupujeme od příčky k příčce, krok po kroku, abychom vyřešili problém. Nechceme vše zlomit najednou, ale po částech, tak, jak zvládáme.

N - něco navíc, něco, co jsme nikdy nedělali. Chtěli jste někdy kreslit, malovat, vyšívat, hrát si, hrát na nástroj, luštit křížovky, napsat článek do novin?… Zkuste to právě teď!

O - opora, víra v autoritu, které věříme. Oprašte Bibli, pusťte si mši na internetu, v rádiu či v televizi.

S - spolupráce, komunikace. I když nemůžeme komunikovat z očí do očí, můžeme si volat, skypovat, poradit se na lince pro seniory.

T- tekutiny. Zdůrazňuji důležitost pitného režimu zejména u seniorů. Pivo a kafe nás nespasí, jsme stvořeni na jiný pohon - na vodu! Zapomeneme-li se napít, houstne krev, a jak se pak má prodrat i do těch nejmenších céveček, které jsou tolik důležité pro zásobení mozku. Nezapomeňte, že alkohol a káva spíše odvodňuje.

J Za slovem SPOKOJENOST je ještě tzv. smajlík čili usměváček, to abychom nezapomínali na radost. Když se smějeme, šetříme! Zapojujeme míň svalů, než když se mračíme. Kdo může, ať si čte humoristické romány, anekdoty, staré pohodové, ale stále aktuální knihy, jako je Baarův Jan Cimbura, který, ač byl prostý člověk, jeho životospráva byla v souladu i s nejnovějšími vědeckými doporučeními. Případně komu už neslouží zrak, ať požádá mladé o audioknihu.

A tenhle vtípek znáte? „Kam pojedeš o víkendu?“ „Chtěl jsem do kuchyně, ale asi pojedu do obýváku.“

Nu, Havaj to není, ale hlavně že jezdíme, chodíme, sedíme, mluvíme, zpíváme… Dokud se zpívá, ještě se neumřelo.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook