Na závody dračích lodí letos zavítaly i pražské týmy

datum: 26.06.2018
autor: Denisa Bartůňková

SEDLČANY Zatímco v centru města probíhá v rámci městských slavností Rosa kulturní program, okolí sedlčanské retenční nádrže žije sportem. Vodu rozráží čtyři barevné lodě s dračími hlavami a na břehu závodníky podporují davy lidí. Křik se mísí se zvuky bubnů, který vydává bubeník udávající tempo posádkám. Díky tomu je už z dálky poznat, že i tento rok se v Sedlčanech koná závod dračích lodí.

Závod se koná dva dny. V pátek ráno se už od časného rána k Přehradě hrnou děti. Začíná závod školních posádek. Těch bylo celkem devatenáct, zatímco minulý rok jich bylo jen třináct. „S účastí jsme velmi spokojení, přihlásil se dokonce i jeden tým z Prahy,“ říká jeden z pořadatelů závodu Ivo Kuchař. Zazávodit si do Sedlčan přijela i posádka z pražských Modřan. „Děti jsou ze závodů nadšené. Je sice znát, že mnoho z nich drží pádlo v ruce poprvé, ale i přes to si žáci pádlování užívají, říká třídní učitelka osmé třídy ze základní školy T.G. Masaryka, Barbora Schülerová. Její tým Modřanské homole skončil v kategorii 7. tříd na 4. místě.

Dětí je na louce u Sedlčanské přehrady opravdu hodně. Ty, na které nevyšla účast na lodi alespoň sedí na břehu a podporují zmáčené závodníky. „Propojka, Propojka,“ line se davem, když do cíle doráží finální závod nejprestižnější kategorie devátých tříd. Nejemotivnější částí závodu je samotné vyhlášení, kdy nikdo z žáků neví, jak nakonec závody dopadly. Na dětech je znát nervozita i napětí a každý tým propuká v jásot, když se raduje z umístění. Nakonec zlatý pohár vybojovává tým Levná pracovní síla z gymnázia Sedlčany, stříbrnou medaili nakonec získávají Želvy z 1. Základní školy Sedlčany a třetí příčku obsazuje družstvo „Pocem, kam jdeš!“ ze školy Propojení.

Děti si ze závodů odnáší mnoho cen a blyštivé poháry. Louka se po vyhlášení vyprázdní do pár minut. „Celkově jsme se závodem spokojení. Obešel se bez větších komplikací a problémů. Na bezpečnost dětí opět dohlíželi sedlčanští hasiči, kteří nemuseli ošetřovat žádná větší zranění,“ popisuje pořadatel Kuchař průběh závodu. Pro děti pátkem závod skončil, ale pořadatelům práce nekončí. Druhý den na Přehradu zavítají dospělí, aby se utkali v závodě Grand Prix Sedlčany. I v tomto závodě je účast velká. Do závodu se přihlásilo 13 týmů z mnoha koutů České republiky.

Dvacetičlenné posádky dračích lodí jsou tento rok velmi vyrovnané a konkurence oproti předchozím ročníkům velká. Zvlášť semifinále závodu na 200 metrů provází velké napětí. Startér dlouho srovnává lodě a vrací je zpět na startovní čáru. V cíli od sebe lodě dělí setiny. Nakonec v tomto závodě vítězí tým s názvem Palm Bitch, druhá je posádka Hanace Dragons Máš hlad? a bronz vybojovává místní firemní družstvo ze STROSU.

Při závodě na jeden kilometr, který se startuje odpoledne, je na závodnících znát únava. Síly většina doplňuje pivem. „Kilák bolel, ale zvládly jsme to,“ říká Petra Hochová, která závodila za tým Nepředvídatelní. Na dlouhých tratích zvítězili kanoisté ze Sedlčan. „Pokud se někomu závodění na dračích lodích líbilo, může se přidat. Posádka Průtrž dračen sestavuje například dětský tým, kam se může přihlásit každý,“ říká Ivo Kuchař.

Fotogalerie zde