Na Sedlčansku rapidně ubylo nakažených

datum: 30.03.2021
autor: Olga Trachtová Hadáčková

REGION Nouzový stav je prodloužený do 11. dubna. Během Velikonoc, tedy od 1. do 3. dubna, platí výjimka pro večerní vycházení v době mezi 21:00 a 23:59, a to zejména z důvodu umožnění návštěvy velikonočních mší. Po ukončení stavu nouze by měly skončit zákaz opustit okres a právě noční vycházení. Od pondělí 12. dubna je pak v plánu postupný návrat žáků do škol a dětí do mateřských škol. Známý je zatím pouze návrh první fáze.

Index rizika se pohybuje v šesti krajích na stupni 3, v ostatních osmi, včetně našeho Středočeského, je na čtyřce. Průměrný index ČR byl v pondělí 59, středočeský 61. Reprodukční číslo bylo na počátku týdne na hodně 0,8. Z více než šesti milionů provedených testů od počátku pandemie bylo více než 1,5 milionu potvrzených případů. Počet zemřelých již přesáhl 26 tisíc, v nemocnici bylo koncem minulého týdne přes sedm tisíc covidových pacientů, z toho 1727 bylo v těžkém stavu. Aktuálně je asi 150 tisíc případů. Za neděli přibylo 1722 pozitivních, před týdnem bylo toto číslo o 72% vyšší. Středočeský kraj mělo v neděli na sto tisíc obyvatel 52,56 podaných vakcín. V rámci celé ČR připadá na 100 obyvatel 10,51 očkovaných.

Volné kapacity intenzivní péče ve středočeských nemocnicích byly minulou středu jen malé. Lůžek na ARO a JIP pro dospělé bylo volných pouze 13 covidových a 15 necovidových z celkových 255. Standardních lůžek s kyslíkem bylo volných 74 pro covidové a 249 pro necovidové pacienty. Přístroj ECMO na podporu nejvážnějších případů evidoval Středočeský kraj jeden a byl vytížený. Umělou plicní ventilaci může v kraji využít maximálně 133 osob. Před týdnem jich bylo volných 17. Přístrojů CRRT kontinuální dialýzy bylo z 23 volných 15. Dostupných přenosných ventilátorů bylo 90. V pondělí pak bylo ve Středočeském kraji volných 37 lůžek ARO a JIP, z toho 8 bylo covidových.

ORP Sedlčany vykazovaly 13,4 nakažených na tisíc obyvatel, Votice 13,7, Příbram 19,5. Milevsko, které sledujeme od jeho masivního nárůstu v únoru, je na poklesu. Má 16,2 nakažených na tisíc obyvatel. Změna v počtu nakažených oproti minulému týdnu je v ORP Sedlčany 5 osob na tisíc obyvatel, ve Voticích 4,5, v Příbrami 5,8 a v Milevsku 4,4. Snižuje se také počet hospitalizovaných. V ORP Sedlčany potřebuje nemocniční péči 5 nemocných s covidem-19, ve Voticích 11, v Příbrami 57 a v Milevsku 13.

Také naše covidová tabulka, ve které od tohoto čísla z prostorových důvodů zveřejňujeme pouze letošní údaje, nabízí optimismus. Sledujeme znatelný pokles, konkrétně o 17,5 procenta v rámci celého našeho mikroregionu. K nárůstu došlo pouze v Kamýku nad Vltavou, Krásné Hoře nad Vltavou, Prosenické Lhotě, Sedlčanech, Solenicích a Svatém Janu. Podle neoficiálních informací jde o nárůst způsobený povinným firemním testováním. Naopak ve Vrchotových Janovicích, Sedlci-Prčici, Petrovicích a dalších místech se počty pozitivně testovaných viditelně snižují.