Internetové noviny pro Střední Povltaví

Na Facebooku vznikla panika. Osádka bílé dodávky má lákat děti na bonbóny

datum: 07.03.2019
autor: -red-

BENEŠOVSKO – Všechny dostupné informace policie prověřila. Došla ale k závěru, že se žádný takový případ na Benešovsku nestal.

V posledních dnech se na facebookových stránkách začaly šířit statusy o bílé dodávce se dvěma muži, kteří mají oslovovat děti na ulici a nabízet jim bonbóny. Podle těchto zpráv se vozidlo mělo pohybovat v nejrůznějších lokalitách Benešovska, zejména na Vlašimsku. Jak se ale nakonec ukázalo, jednalo se o dezinformace. Ty vznikly na základě události, ke které mělo dojít koncem února tohoto roku v Košeticích na Pelhřimovsku. Tady měli dva muži v bílé dodávce na ulici kontaktovat jednadvacetiletou ženu. Tamní policisté událost prověřili, provedli příslušná opatření a zaměřili se na výskyt podezřelého vozidla. Případ ale prozatím právně nekvalifikovali, není tedy jasné, zda se vůbec bude jednat o nějaké konkrétní protiprávní jednání. Od té doby žádnou podobnou událost nezaznamenali. Podobně postupovali i policisté na Benešovsku. Ti taktéž prověřili všechny dostupné informace, nezjistili však, že by někdo děti podobným způsobem oslovoval či jinak obtěžoval.

V této souvislosti považujeme za nutné upozornit všechny rodiče, zástupce škol, potažmo uživatele sociálních sítí, aby zbytečně nešířili informace, které nemají nijak ověřené. Bezhlavým sdílením takovýchto poplašných příspěvků vzniká jen zbytečná panika, děti se pak bojí chodit do škol, jsou zmatené a na základě toho, co slyšely, přicházejí se smyšlenými legendami. Proto znovu, opakovaně a důrazně žádáme širokou veřejnost, aby v případě jakéhokoliv podobného podezřelého jednání okamžitě kontaktovali policii a nesvěřovali se mezi sebou primárně na sociálních sítích. Děkujeme.

por. Bc. Eva Stulíková

tisková mluvčí

P ČR Benešov

6. března 2019

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook