Internetové noviny pro Střední Povltaví

Lovčický cibulář František Musil se letošního ročníku soutěže nedožil. Ze svých nástupců by měl jistě radost

datum: 24.10.2017
autor: Jana Špačková

LOVČICE V pátek 15. září byl v klubovně místního sboru dobrovolných hasičů vyhlášen další ročník Lovčického cibuláře. Slavnostní večer kalila nepřítomnost zakladatele a pořadatele soutěže Františka Musila. Pro letošní ročník soutěže ještě stačil vypěstovat sazeničky cibulek, nadšení soutěžících, sledování rostoucích cibulí, vážení a hodnocení se ale nedožil…

„Úmrtí pana Musila nás dost zaskočilo,“ přiznává smutně Ivana Pokorná, která spolu s ostatními členy SDH Lovčice převzala nad soutěží patronát. Na jejich bedrech je teď vedení celé soutěže. „Naštěstí jsme Františkovi Musilovi s organizací Lovčického cibuláře v minulých letech pomáhali, věděli jsme, co nás čeká a nebylo to pro nás tak složité. Tím, že pan Musil stačil ještě vypěstovat sazeničky pro soutěžící, nám ubylo dost práce.“  Letos tedy bylo pro pořadatele nejtěžší obejít a obvolat všechny, kteří se soutěže pravidelně zúčastňují a domluvit si s nimi předání sazeniček. „Někteří si přišli, ostatním jsem je osobně doručila,“ říká Ivana Pokorná.

O titul Lovčického cibuláře 2017 mělo letos zájem osm domácích a patnáct přespolních pěstitelů. „Když se dělal první ročník soutěže, nebylo přihlášeno tolik lidí, pouze obyvatelé Lovčic. Ale postupně začal být velký zájem o tuto soutěž a přihlašovali se i ti, kteří nebydleli v Lovčicích. Abychom všechny uspokojili, rozhodli jsme se pro dvě kategorie, tím je také tato soutěž i zajímavější.“

Mezi domácími zvítězila cibule Jaroslava Pokorného, která vážila 1 199 g. Nejtěžší cibule přespolních soutěžících měla 1 453 g a vypěstovala ji Hana Bečvářová. „Cibule slečny Bečvářové, byla opravdu letos abnormálně velká. Opravdu nemohu přesně určit, jak jí pěstovala, ale za domácí mohu říci, že nebyla používaná žádná chemie a cibule také vyrostla. Jak říkají domácí, musí se jí dát láska,“ radí pěstitelům cibulí Ivana Pokorná.

Také v letošním roce ovlivnilo růst cibulí počasí. Záleží však také na půdě a na tom, jaks e soutěžící o cibuli starají. „Někdy se prostě nedaří a vypěstujete malou cibuli. Letos vážila nejmenší soutěžní cibule 24 gramů. Pro tohoto soutěžícího jsme měli cenu útěchy - malý soudek piva,“ uvádí Ivana Pokorná s tím, že úspěšní pěstitelé nepřišli zkrátka. Jako tradičně si mohou pochutnat na věncích slávy z vuřtů.

Titul Lovčického cibuláře 2017 byl udělen, ceny rozdány. Co bude dál? „Soutěž nezrušíme, budeme ji pořádat jako vzpomínku na Františka Musila. Celkovou organizaci zaštiťuje nyní SDH Lovčice. Jeho členové si již rozdělili úkoly pro příští rok.“ Soutěžící se mohou začít přihlašovat již v prosinci, aby lovčičtí hasiči věděli, kolik sazeniček je třeba vysadit. Každý soutěžící bude mít k dispozici deset sazeniček. „Cibulky jsou pro všechny soutěžící stejné, tato odrůda se nedá zaměnit s jiným druhem, protože tato jediná doroste do úctyhodných parametrů,“ dodává Ivana Pokorná.

 

Tabulka výsledků Lovčického cibuláře 2017:

Pořadí

domácí:

1.

Pokorný Jaroslav

1199 g

2.

Prošková Hana

870 g

3.

Čiháková Zdena

465 g

přespolní:

1.

Bečvářová Hana

1453 g

2.

Medulán Milan

1039 g

3.

Vršecká Marie

786 g

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook