Krásná Hora městem

datum: 04.05.2012
autor: KL

V naprosté tichosti, bez fanfár a okázalých slavností se obec Krásná Hora stala městem.

Na tuto změnu statusu má nárok obec, která má více než tři tisíce obyvatel (Krásná Hora jich ná 1041) nebo sídlo, jež v minulosti již městem bylo. To je právě situace Krásné Hory nad Vltavou.

Městem byla pravděpodobně již za Jana Lucemburského, ale přesněji není o získání tohoto právního postavení nic známo. K žádosti o jeho obnovení přiložila obec jako důkaz trhový řád z 19. století, jehož pečeť uvádí Krásnou Horu s titulem město.

Dnem 29. února 2012 byl Krásné Hoře nad Vltavou status města oficiálně obnoven. Dekret o povýšení obce na město pak převzal v úterý 17. dubna krásnohorský starosta Pavel Spilka z rukou předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (na fotografii vpravo).