Internetové noviny pro Střední Povltaví

Konkurzy na místa ředitelů škol

datum: 11.05.2012
autor: Vladimír Roškot

Ve čtvrtek 26. dubna byl v denním tisku (MF DNES), v části pro Středočeský kraj, článek s palcovým titulkem „Ředitele škol zvolí lidé z Rathova úřadu i ČSSD“.

Jedná se samozřejmě o školy střední, zřizované krajem a to ty, kde je ředitel ve funkci déle než 6 roků. Tato situace je na 135 školách a školských zařízeních.

 

V úvodu k článku je hned červeně uvedeno: „Ředitelé se bojí, že půjde o politické čistky. Nechtějí být jmenováni jako zdroj MF Dnes, ale shodují se v názoru, že ten politický klíč je ve složení konkurzních komisí cítit a že kraj neponechává nic náhodě. Co kdyby se již voliči nedali korumpovat za 30 Kč.“

 

Mám za to, že ty obavy jsou opodstatněné, protože kraj jmenuje dva zástupce (není omezeno koho), ředitel krajského úřadu jmenuje jednoho člena, pak někdo za odbor školství, za školní inspekci, za radu školy a zástupce pedagogických pracovníků. Pod přímým vlivem kraje jsou nejméně čtyři osoby ze sedmi.

 

Na dokreslení trapné situace jsou v tom článku přímo jmenovány osoby z několika okresů, včetně Příbramska. A tam jsem přestal číst a promnul si oči.

 

Na prvním místě Jaroslav Janský ze sedlčanské ČSSD, příbramský zastupitel za ČSSD Jaroslav Vandas, příbramská radní za ČSSD a sestra starosty Jiřina Kaiserová.

 

Pro uklidnění dodává mluvčí kraje: "Ty komise nerozhodují, kdo bude nebo nebude ředitelem, pouze určí pořadí uchazečů a ředitele určí a schválí rada kraje".

 

Konkurzy začnou už v květnu. Proč se naše - sedlčanská - ČSSD nepochlubila, o čem bude spolurozhodovat. Ve stranické vývěsní skříňce, kde předvádí svou pracovitost, je stále jen Pf 2012.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook