Internetové noviny pro Střední Povltaví

Kometa je aktuálně jedním z nejsledovanějších objektů na večerní obloze

datum: 06.04.2020
autor: David Myslikovjan

SEDLČANY Protože je Lidová hvězdárna Josefa Sadila pro veřejnost stále uzavřená, požádali jsme jejího vedoucího Františka Lomoze, aby redakci informoval, co zajímavého se dá pozorovat na noční obloze, aniž by člověk musel mít velký dalekohled.

„Na večerní březnové obloze a také v následujícím měsíci bude velmi sledovaným objektem kometa označená C/2019 Y4 – ASTRA,“ uvedl František Lomoz. „Do nedávné doby jsme byli zvyklí v označení nově objevených komet nacházet jména objevitelů. V současnosti jsou nové komety objevovány automatizovanými systémy, jejichž výstupem je objev nového objektu. Jsou to zejména supernovy a novy, asteroidy, exoplanety a také komety. Uvedená kometa, jejíž vložený snímek vznikl sečtením dvaceti samostatných expozic pořízených 24. března na hvězdárně v Sedlčanech, je jednou z dalších objevených v prosinci minulého roku systémem ATLAS.“

V této ryze technické konkurenci mají podle slov vedoucího sedlčanské hvězdárny šanci objevovat komety i amatéři. Pěkným příkladem je Genadij Borisov, žijící na Krymu, který nejenže zhotovuje dalekohledy, ale i jejich pomocí objevuje komety, kterých má na svém kontě několik. Nejznámější je kometa C/2019 Q4 – Borisov, kterou objevil v srpnu roku 2019. Toto těleso je mimořádně zajímavé pro svůj původ, neboť pochází z mezihvězdného prostou, pravděpodobně od jiné hvězdy. Důkazem je její hyperbolická dráha s výraznou excentricitou. Taková tělesa se pohybují velkými rychlostmi, které nedovolují, aby setrvaly v přitažlivosti Slunce. Kometa není pozorovatelná malými dalekohledy, místo ní přijde vhod zmíněná kometa C/2019 Y4 sledovaná od 28. prosince, kdy byla objevena přehlídkovým systémem ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System).Tehdy se její jasnost pohybovala okolo 19,6 magnitudy. „V současnosti je pozorovatelná i dalekohledem hvězdárny jako nenápadný mlhavý obláček ve východní části Velké medvědice, jejíž sedm nejjasnějších hvězd vnímáme jako Velký vůz. Očekává se po jejím průchodu bodem nejblíže ke Slunci 31. května, že její jasnost vyjádřená číslem 1 mag. bude srovnatelná s nejjasnějšími hvězdami. V porovnání s jasností při objevu je to přibližně milionkrát více světla. Nevýhodou při pozorování bude blízkost Slunce, jehož rozptýlené světlo v atmosféře sníží kontrast. Navíc blízkost Slunce při pozorování je vždy velkým nebezpečím pro oko pozorovatele, pokud kometu budeme pozorovat na denní obloze. Pokud budou vyplněny optimistické odhady její jasnosti. Samotné těleso komety je pravděpodobně fragmentem komety z roku 1844, která dosáhla velikosti 1 mag. a řadí se do rodiny dlouhoperiodických komet, na jejichž návraty si musíme počkat desítky až stovky let,“ připomněl František Lomoz.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook