Internetové noviny pro Střední Povltaví

Kanoisté uctili památku Bóži Karlíka závodem

datum: 16.09.2016
autor: Matěj Konvalinka

ČASTOBOŘ Kanoistický oddíl Tatran Sedlčany pořádal v sobotu 10. září na Častoboři na Slapské přehradě opět závod Memoriál Bóži Karlíka. Bohuslav Karlík, jehož jméno klání nese, byl český reprezentant a olympijský medailista v rychlostní kanoistice a zároveň také zakladatel rychlostní kanoistiky na Sedlčansku.

Letošní ročník závodů se vydařil nejen díky skvělému, stále ještě letnímu počasí, ale také díky velké účasti kanoistů z celé republiky. Na Memoriál Bóži Karlíka se vypravilo sedmnáct oddílů a závodů se účastnilo bezmála 250 závodníků.

Na pořadu byly nejprve závody na dlouhých tratích – 2  a 5 kilometrů. Ty byly odstartovány dopoledne  v 10 hodin. Vítězové dlouhých tratí navíc od žákovských kategorií kromě medailí dostávali i prize money přímo od rodiny Karlíků. Za vítězství na kánoi na 5 kilometrů trati náležel putovní pohár – ten letos získal Jan Počta ze Sparty.

Odpoledne pak kanoisté jezdili na krátké tratě (200 metrů) a poté se konaly tzv. netradiční disciplíny. První z nich byl Bacunda cup, což je závod, při kterém musí závodníci vystřídat kajak i kánoi. Zvítězil v něm sedlčanský závodník Jakub Sůsa, druhý byl Jakub Procházka, rovněž ze Sedlčan, a třetí Jakub Šindelář ze Sparty Praha. Dalšími netradičními disciplínami byly závody rodinných posádek a tzv. „mixů“, kde spolu na jedné lodi jedou chlapec a dívka. Po nich se konaly závody pramic na vzdálenost 200 metrů, které k velké radosti místních vyhrála sedlčanská loď. Nakonec se konal závod Lachtan cup – v něm nesmí závodníci používat pádlo a zabírají jen svýma vlastníma rukama.