Kačeři a rybáři uklízeli retenční nádrž a okolí

datum: 24.03.2019
autor: -red-

V sobotu 9. března se konala již 3. akce s názvem - "CITO pro ecologists", i letos měla tato akce za cíl uklidit Sedlčanskou retenční nádrž a její okolí.

Na jaře letošního roku se mi konečně povedlo přesně to, oč jsem usiloval už od roku 2016 a to ve spolupráci s vedením města, TS Sedlčany a Českým Rybářským Svazem, MO - Sedlčany docílit lepšího vzhledu a stavu retenční nádrže. Akce "CITO" je setkání, na kterém se geocacheři snaží vyčistit vymezené území od odpadků a nepořádku, který v přírodě zanechali lhostejní lidé. Jedná se o akci spojenou s ekologickým chováním geocacherů vůči přírodě. Cílem letošního úklidu, bylo zaměřit se hlavně na úklid podél potoka Mastník od retenční nádrže až k zimnímu stadionu, na který se v předchozích letech kvůli nízké účasti nedostalo. Díky podpoře rybářů a dětí z rybářského kroužku, kteří se zaměřili na úklid přehrady, se kačeři mohli pustit do úklidu samotného potoka. Co se týče úklidu potoka, kterého jsem se účastnil, tak jsme se nestačili až divit, co všechno jsme našli. Co mě asi nejvíce zamrzelo, bylo, když jsme našli 2 kusy z plavidel ze splutí Mastníku, bavit by se chtěl asi každý, ale uklidit po své zábavě dokáže jen někdo, tím bych tuto kapitolu raději uzavřel. Opět největší zastoupení odpadků měli PET láhve, plechovky od energetických nápojů, ve větší míře také sklo a kovy. Celkem se ve zmíněných oblastech, nasbíralo zhruba 15 plných pytlů odpadu, jehož hmotnost se pohybuje kolem 150-200 kg.

Na závěr bych chtěl poděkovat panu starostovi Hölzelovi, panu Kolářovi za TS Sedlčany, rybářskému kroužku s jeho vedoucími a všem příchozím kačerům.

Díky všem a někdy brzy na viděnou, zdraví Lukáš Chlumecký pod přezdívkou - willy 98 a Blanka Soldátová pod přezdívkou - Blánš23.

FOTO ZDE