Internetové noviny pro Střední Povltaví

Jak zmizela fenka Jessy

datum: 31.07.2017
autor: Jan Kubišta ml.

Byl čtvrtek 4. 5. 2017. Ráno jsem naložil do auta své tři lovecké psy-feny a odjel s nimi do honitby Mysliveckého spolku Počepice na procházku, což dělám poměrně pravidelně. Přibližně v 7.30 hod. jsem zaparkoval auto v místě, kde se křižují polní cesty na Hrabří, Hradce a Pořešice, zhruba 1km nad osadou Hradce. Šli jsme po cestě směrem k lesu, kterému se říká „Hrby“ a pak zpět po cestě směrem k Lampíru. Všechny tři feny pobíhali okolo mě. Najednou nejmladší z nich roční fenka Slovenského Kopova jménem Jessy zvedla hlavu a začala větřit. U ní nic neobvyklého, nos měla výborný, vždyť také toto dokázala v sobotu 29. 4. 2017 v Sedlčanech na zkouškách vloh, které úspěšně absolvovala.

Po chvilce pomalým krokem v klidu zašla do lesa, bylo ticho žádnou zvěř nehlásila. Bohužel tento okamžik byl ten poslední v životě , kdy jsem Jessy viděl. Toto jsem však v té chvíli netušil. Já pokračoval směrem k Lampíru dále s 11letou Bárou a 10letou Jeny. Když jsem se vracel k zaparkovanému autu, kdy byla Jessy již delší dobu pryč, jsem jí začal přivolávat „povelkou“ na což byla naučená. Ani po několika minutách se však nevrátila. Pak najednou v 8.12 hod. jsem uslyšel směrem od Vysokého Chlumce výstřel. Tomuto jsem bohužel nepřikládal žádnou větší pozornost, vždyť v bažantnici v okolí Vysokého Chlumce je toto úplně běžné. Do té doby by mě nikdy nenapadlo, že by mohl někdo vystřelit po Jessy. Na krku měla textilní světle žlutý obojek se stříbrným reflexním pruhem se jménem a mým číslem telefonu. A navíc je to lovecké plemeno, které nesmí ze zákona zastřelit nikdo.

Protože jsem potřeboval něco zařídit dal jsem do paseky vedle cesty, kde jsem parkoval svou bundu v domnění, že až přijedu bude zde na mě Jessy čekat. Naložil jsem obě feny a jel cestou, která vede od Pořešic směrem k Hradcům. Když jsem sjížděl dolů, to mohlo být tak max. 10 minut od výstřelu, viděl jsem cestou na Hrádce odjíždět černou Toyotu Land Cruiser. Jel jsem domů na Vysoký Chlumec , kde jsem vyložil Báru s Jeny, pak něco zařídil a jel zpět na místo, kde jsem nechal bundu, to mohlo být tak v 8.50 hod. V tuto dobu, když jsem jel po silnici místem, kde se křižuje tato silnice s polní cestou zkratky na Hradce a kde jsem předtím viděl odjíždět černou Toyotu Land Cruiser, tak zde stála zaparkovaná dvě auta a u nich dva bažantníci, kteří spolu  o něčem hovořili. S černou Toyotou Land Cruiser hlavní bažantník hraběte Arca Zinneberga angličan Robin Glaister a s druhou černou Toyotou Hilux bažantník a zároveň hospodář honitby Arco -  Martin Kaprál. Já okolo nich pomalu projel a jel zpět na místo, kde jsem předtím parkoval a nechal bundu. Bunda ležela tak jak jsem jí tam nechal a Jessy nikde. V tuto chvíli jsem začal tušit, že se jí muselo něco stát, protože se ještě nikdy nestalo, že by byla pryč tak dlouho a navíc jsem na toto místo chodil často, takže celé okolí dobře znala. Já jsem pokračoval v hledání dále, ale neúspěšně. Jsem si vědom, že do této chvíle jsem udělal několik chyb, které mi došli až později, ale to je vše kdyby…

Pak mě napadlo zavolat M. Kaprálovi, zda Jessy neviděl. První pokus o jeho telefonické kontaktování byl v 11.17 hod. kdy mi nepřijal telefonický hovor. Ve 12.01 hod. mi zavolal M. Kaprál sám. Hovor mohl trvat tak 2 minuty. Zeptal jsem se ho zda neviděl moji Jessy, on odpovídal jakoby nervozně a zmateně. Z rozhovoru jsem se dověděl, že mu člen MS Počepice Martin Král zavolal (v 7.51 hod.) že na louce pod Pouští u Hradců je černý pes a žere tam srnku. Martin Kaprál říkal, že tedy na místo přijel a viděl zabíhat černého psa do lesa, tak po něm vystřelil, ale netrefil ho. Já jsem se ujišťoval co to skutečně bylo za psa a on říkal, že to byl černý chlupatý pes, který zde stále pobíhá a již strhnul několik kusů srnčí zvěře. Pak říkal, že má dovolenou a je doma. Vzhledem k tomu že o tomto psu vím, jsem jeho tvrzení v té chvíli věřil a hovor tím ukončil. Po tomto zjištění jsem telefonicky kontaktoval M. Krále, který mi řekl, že když jel po silnici od Hradců na Vysoký Chlumec, tato silnice je hranice mezi honitbou Arco a MS Počepice, tak viděl po levé straně na louce pod Pouští černého psa o kterém si myslel, že je to ten pytlačící pes. Tuto skutečnost zavolal M. Kaprálovi. Také mě popsal konkrétní místo, kde toho psa viděl. Toto místo je vzdušnou čarou cca 800 m od místa, kde jsem viděl Jessy naposledy. Jel jsem pak na místo, které mi M. Král popsal. Na tomto místě jsem zjistil, že zhruba uprostřed louky je starší vývrh srnčí zvěře a na kraji lesa o něco výš je starší padlý kus srnčí zvěře. Dále zde byli v trávě vyjeté koleje od automobilu okolo toho vývrhu.

Během tohoto a následujícího dne jsem já a má sestra a další rozhlásili že se ztratila fena Jessy. Obvolali jsme známé, lidi z okolních MS, starosty okolních obcí, útulky, záchranné stanice. Byla  rozeslána sms infokanálem Vysokého Chlumce,  bylo to zveřejněno na Facebooku , byly rozvěšeny plakáty s fotem Jessy. Informovalo o tom i známé rádio (Blaník) a já jezdil několik dní po okolí a zkoušel jí přivolávat. Od té doby, dnes je to více jak dva a půl měsíce Jessy již nikdo neviděl, jakoby se do země propadla.

 

Další následující dny jsem zjišťoval veškeré možné okolnosti záhadného zmizení Jessy. Dne 12.5.2017 byla schůze MS Počepice. Členem tohoto MS jsem já, M. Král i M. Kaprál. Schůze se zúčastnilo asi 40 lidí. V tuto dobu jsem již tak na 90% věděl co se vlastně s Jessy stalo. Napsal jsem krátkou zprávu k čemu došlo a požádal jednatele schůze o její přečtení. Potom jsem se zeptal M. Krále zda by mohl předevšemi říci co viděl a co se stalo ten den 4. 5. 2017. Řekl zhruba to co již bylo napsáno. viz. výše. Důležité však bylo, že řekl, že pes, kterého viděl měl na krku bílý obojek. Na tu vzdálenost ze silnice z auta a bez dalekohledu lze opravdu rozeznat pouze barvu psa, ale určitě ne detaily. Co však šlo vidět velmi dobře byl obojek, který měla Jessy na krku. Toto jsem si ověřil (6. 5. 2017) tak, že jsem na tom samém místě kde M.Král viděl toho černého psa odložil svou fenu Jeny, která je také černá a dal jsem jí na krk stejný reflexní obojek jako měla Jessy. Na tu dálku se jeví skutečně jako bílý nebo světlý. V tu chvíli bylo všem jasné, že M. Král se zmýlil a na louce pod pouští  v  inkriminovanou dobu neviděl toho pytlačícího psa jak si myslel, ale Jessy. Pak jsem se zeptal M. Kaprála co on na to. Ten řekl co již bylo psáno, že pouze vystřelil na psa co zabíhal do lesa, že tam mordoval srnu  a že ho netrefil. To jsem byl již značně rozčílen a nezeptal jsem se na další otázky, které jsem mu chtěl předevšemi položit, má další velká chyba, prostě jsem to psychicky nezvládl. Nakonec jsem se M.Kaprála zeptal rovnou, zda zastřelil mou Jessy, nebo zda o jejím zmizení něco ví, obojí popřel.

Pak jsem se ho zeptal zda toto může odpřísáhnout a to na cokoliv. Myslel jsem si, že když je ženatý, má děti i sourozence, tak mu svědomí nedovolí lhát a řekne pravdu k čemu a za jakých okolností ten den 4. 5. došlo.  Zeptal jsem se ho proto, zda toto může odpřísáhnout i na smrt své rodiny, on to předevšemi odpřísáhl, na toto jsem již dále nedokázal reagovat. Po skončení schůze, ke mně přišel a řekl mi „to jsi si mohl odpustit, já jsem ti psa nezastřelil“  v tu chvíli jsem mu věřil a dnes vím, že měl pravdu, že on mi psa nezastřelil, vždyť Jessy znal. Já mu odpověděl „tak proč ho kryješ“ na toto neřekl nic a odešel.

Od této schůze se událo mnoho dalších věcí a já se dozvěděl mnoho dalších skutečností, podle kterých s jistotou vím k čemu v ten den, kdy Jessy zmizela vlastně došlo a vědí to další desítky lidí z Vysokého Chlumce a dalekého okolí. I když jsem nenapsal všechny detaily a podrobnosti tak si každý může udělat svůj názor k čemu  vlastně došlo.                                     

V den kdy Jessy zmizela jí byl 1 rok a 16 dní, život už jí nikdo nevrátí. Nevím,  kde je její tělo a o jejím „zmizení“ údajně nikdo nic neví, proto zatím nelze oficielně nikoho z něčeho obvinit. Jsem asi blázen a blbec, když tvrdím to co nelze otevřeně napsat a z čeho, jak mě někteří varují mohu mít i problém. Radši budu mít problémy,  než abych si do smrti vyčítal, že jsem neudělal vše pro to, aby pravda vyšla najevo. Zajímalo by mě kolik káňat, jestřábů, výrů, psů nebo jiných zvířat ještě záhadně zmizí než se možná jednou podaří celou záhadu objasnit.

 

Jan Kubišta ml.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook