Internetové noviny pro Střední Povltaví

Děti si šly hrát do lesa a přinesly granát

datum: 28.08.2012
autor: HS

V pondělí 27. srpna po sedmé hodině večer byl, na linku 158, oznámen nález munice v obci Hůrka – Kapinos (jižně od Neveklova).

Na místo ihned vyjela hlídka policie z Týnce nad Sázavou, která po zjištění okolností a zběžném prohlédnutí nálezu přivolala pyrotechnika.

 

Okamžitě bylo uzavřeno bezprostřední okolí uložení munice (na zahradě domu) do okruhu 300m.

 

Po příjezdu pyrotechnik určil munici jako RPG střelu (také reaktivní granát) 75mm, označenou jako cvičnou a funkční.

Reaktivní granáty jsou používány všemi armádami po celém světě, hrají významnou roli v současných válečných konfliktech a jsou velmi často používány i povstalci a teroristickými skupinami.

 

Mezi české výrobky patří právě RPG-75, což je jednorázová zbraň s trvale nabitým kumulativním granátem uvnitř pouzdra. Pouzdro této zbraně je tedy jenom na jedno použití a po výstřelu se nedá znovu použít. Zbraň je určena především pro ničení obrněné techniky.

 

Střela byla zajištěna a odvezena k likvidaci v 21:15 hodin.

 

Za zmínku stojí, že děti domů přinesly munici již odpoledne, policie však obdržela oznámení o nálezu až ve večerních hodinách.

 

Policie upozorňuje nálezce:

najdete-li kdekoli vojenskou munici, vyhněte se jakékoli manipulaci a nález neprodleně oznamte na tísňovou linku 158. Neodbornou manipulací by mohlo dojít k výbuchu.

 

ZDROJ: nprap. Diana Škvorová, Policie ČR Benešov

Ilustrační foto

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook