Internetové noviny pro Střední Povltaví

Den Země – výlet do záchranné stanice Hrachov

datum: 26.04.2016
autor: Hana Budilová

V pátek 22. dubna se celý druhý stupeň vydal strávit dopoledne do přírody, namísto do školních škamen. Cílem byl Hrachov, který letos již osmnáctým rokem pomáhá zachraňovat poraněné či opuštěné malé i velké příslušníky české fauny.

Žáci byli rozděleni do dvou skupin, osmáci a deváťáci šli ve společnosti paní učitelky Vedralové plnit úkoly na stezku do okolí Hrachova (kterou pro nás připravili zaměstnanci záchranné stanice), sedmáci a šesťáci spolu s paní učitelkou Holanovou a Budilovou na prohlídku stálé expozice. Průvodkyní nám byla milá a zkušená Bára, která spoustu tamních pacientů sama odchovala a měla tudíž vše z „první ruky“. Mohla nám tím pádem ukázat, že při péči o nalezence se nelze ubránit skutečnosti, že zvířata k člověku chtě nechtě přilnou. Nemohou se tudíž následně vrátit zpět domů, do volné přírody. Na druhou stranu jsme ale tak měli možnost z blízka vidět labuť, divoké kachny, poláky a husu, drobné pěvce typické pro naše zahrady i lesy, zvědavou kavku, poštolky, motáky, káně, včelojeda, orla skalního i čápa bílého, který se – klapaje zobákem – dvořil dvěma volavkám popelavým. Ze sov jsme si prohlédli Popelčinu Rozárku – puštíka, vzácnou sovu pálenou, kalouse ušatého i výra velkého. Pak přišla největší zábava a radost. Tedy vlastně přišel. Vojta, dvouletý sameček kuny lesní, kterého Bára vypiplala od mláděte a který vyrůstal s jejími psy. Chová se tudíž jako pejsek – nechá se pohladit, pochovat, rád si hraje a dovádí, je zvyklý na kontakt s člověkem… myslím, že v tu chvíli bychom ho všichni chtěli domů (což nám nebylo doporučeno – jeden dvouletý Vojta smrdí jak dvacet člověčích miminek s nadělením v plence). Vedle Vojty se zabydlel další obyvatel českých lesů – lišák Cipísek. Posledním zvířetem venkovní expozice byla mladá srnka, i ta se nechala nadšeně drbat a nejraději by si Báru nechala pro sebe, aby si s ní mohla hrát… Prohlídku jsme zakončili uvnitř jedné z budov, kde mají hrachovští záchranáři stálou akvarijní výstavu českých ryb, a také místnost s fotografiemi dokumentujícími přestavbu bývalého starého statku na dnešní nádherné zázemí záchranné stanice.

Hodinka a půl utekla jako nic, naše skupinky si vyměnily své působiště, starší žáci vyrazili na prohlídku „české zoo“, mladší na stezku do okolí Hrachova. Celé dopoledne stálo za to. Děti si užily spoustu zábavy a jistě se něčemu přiučily – to vše navíc s překrásným výhledem z hrachovských kopců do krajiny středního Povltaví. Moc děkujeme Domovu fauny v Hrachově za báječný program a krásný den, zcela určitě zde naši žáci měli možnost načerpat inspiraci k tomu, jak se chovat k prostředí, ve kterém žijí a vyrůstají, i k jeho obyvatelům. Zkrátka Den Země, jak má být.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Další fotografie