Celkovým vítězem Českého poháru mužů v olympijském sedmičkovém ragby se stalo mužstvo RC Sedlčany

datum: 04.11.2019
autor: -red-

BENEŠOV Na novém hřišti ve sportovním areálu Sladovka se odehrál v neděli 20. října závěrečný turnaj Českého poháru mužů v sedmičkovém olympijském ragby.

Představitelé RC Sedlčany coby organizátoři turnaje se domluvili s vedením města Benešov na spolupráci v rozvoji ragby v Benešově, kdy za tímto účelem bylo na novém hřišti ve sportovním volnočasovém areálu Sladovka u zimního stadionu připraveno vše potřebné pro tento sport. Nové hřiště přijelo vyzkoušet hned dvanáct ragbyových týmů prakticky z celé republiky. Týmy se rozdělily do čtyř základních skupin po třech týmech, kdy týmy na prvních místech postoupily do semifinále, týmy na druhém místě si zahrály o 5. místo a poslední týmy v tabulce pak o konečné 7. místo v turnaji. RC Sedlčany před tímto závěrečným turnajem byli v tabulce na prvním místě a v případě úspěchu se tak mohli radovat prakticky na domácí půdě z celkového vítězství v celé soutěži. Není tajemstvím, že několik hráčů v týmu má bydliště právě v Benešově.

Turnaj začal v 11 hodin dopoledne a vzhledem k počtu účastníků se závěrečný finálový zápas hrál až v 17 hodin odpoledne. Fanoušci si tak přišli na své, týmy ovšem musely mezi jednotlivými zápasy čekat na svá utkání i více jak dvě hodiny. Naštěstí byla možnost posedět v nedaleké restauraci na zimním stadionu a kromě občerstvení sledovat v televizi mistrovství světa ragby v Japonsku.

Ve skupině A změřily síly týmy RC Liberec, Rugby Babice a SC Velké Popovice. Právě tým z Liberce před tímto turnajem dýchal s tříbodovou ztrátou na první RC Sedlčany a v Benešově nenechal nic náhodě, kdy hned v základní skupině porazil oba své soupeře přesvědčivými výsledky (RC Liberec vs. Rugby Babice 31:12 a RC Liberec vs. SC Velké Popovice 43:0), připsal si šest bodů a čekal na svého soupeře v semifinále, kterým byl vítěz skupiny D. Na druhém místě skupiny A skončil tým Rugby Babice, kterým putovaly čtyři body a třetí místo a dva body si připsal tým SC Velké Popovice.

Skupina B nabídla zápasy týmů RA Olymp Praha, Omni-x a RC Plzeň. Zde dominoval tým Omni-x, který vyhrál oba zápasy a postoupil tak do semifinále, druhý byl RA Olymp Praha a třetí RC Plzeň. Na vítěze základní části čekal v semifinále vítěz skupiny C.

Ve skupině C odehrály své zápasy týmy RC Poděbrady, RC České Budějovice a RC Kralupy nad Vltavou. Zde dominoval tým RC České Budějovice, který vyhrál oba zápasy a v semifinále se utkal s týmem Omni-x, druhé místo bral tým RC Poděbrady a třetí místo pak RC Kralupy nad Vltavou.

Domácí tým, respektive organizátor turnaje v Benešově, RC Sedlčany narazil ve skupině D na týmy RA Brno FNZ a RC Nové Město na Moravě, který byl před tímto turnajem spolu s RC Liberec druhým týmem, který v tabulce zaostával za vedoucím týmem RC Sedlčany o pouhé tři body. RC Sedlčany v prvním zápase sice porazily tým RA Brno FNZ poměrem 19:0, se soupeřem z Nového Města na Moravě ale měli hráči v zelenočerných dresech problém, a nakonec prohráli poměrem 19:35 a skončili tak ve skupině na druhém místě. RC Nové Město na Moravě s přehledem vyhrál oba zápasy a postoupil tak do semifinále, kde na něj čekal vítěz skupiny A, tým RC Liberec.

Obě semifinálová utkání nabídla zajímavé okamžiky a souboje, kdy především zápas mezi týmy Omni-x a RC České Budějovice byl velice vyrovnaný. Nakonec do finále postoupil tým Omni-x, který porazil RC České Budějovice v poměru 33:24. Ve druhém semifinále jasně dominoval RC Liberec, jež nenechal nic náhodě a poměrně jasně přehrál tým RC Nové Město na Moravě poměrem 46:14.

Zápasy o sedmé místo v turnaji vypadaly následovně: SC Velké Popovice vs. RA Brno FNZ 0:26 a RC Plzeň vs. RC Kralupy nad Vltavou 5:14. V zápasu o páté místo v turnaji zabraly domácí RC Sedlčany a vybojovaly důležité vítězství nad týmem Rugby Babice v poměru 28:12. Ve druhém utkání o páté místo zvítězil RA Olymp Praha nad RC Poděbrady poměrem 26:19. RC Sedlčany tak v turnaji obsadily konečné páté místo a celý tým netrpělivě čekal na výsledek finálového zápasu, kdy o vítězi soutěže rozhodoval konečný stav, kdy skóre bylo sice výrazně na straně Sedlčan, ovšem Liberec mohl za jistých okolností nakonec celý pohár díky lepšímu skóre vyhrát.

V zápase o třetí místo turnaje nestačily týmu RC České Budějovice síly na skvěle hrající RC Nové Město na Moravě, kdy výsledek zápasu hovořil jasně pro tým z Moravy v poměru 38:17.

Tolik očekávaný finálový zápas přinesl nakonec vítězství v turnaji pro v podzimní části skvěle hrající RC Liberec, který si poradil se soupeřem z týmu Omni-x v poměru 31:19, ovšem zároveň toto skóre přihrálo konečné vítězství třetího ročníku soutěže Českého poháru mužů týmu RC Sedlčany a ty tak mohou slavit skutečně velké vítězství, protože tento ročník soutěže přivedl do turnajů rekordní počet výše uvedených dvanácti týmů. Pohár převzal od vítěze minulého ročníku kapitán RC Sedlčany Radek Mandík a pak už v týmu vypukla vítězná euforie naplno.

Lukáš Hrma