Internetové noviny pro Střední Povltaví

Budou vánoce na ledu nebo na blátě?

datum: 20.12.2012
autor: HS

Pravděpodobnost úspěšnosti předpovědi počasí na dobu vánočních svátků ještě i dnes kolísá.

Je to způsobeno tím, že se nad střední Evropou nachází teplotní rozhraní mezi studeným vzduchem nad evropskou částí Ruska a teplým vzduchem, který je nad jihozápadní a západní Evropou.

V předešlých dnech numerické modely naznačovaly, že toto rozhraní zůstane nad západní Evropou a naše území tak bude ve studeném vzduchu s malou oblačnosti. Dnes je však situace poněkud jiná. Modely naznačují, že k nám začne proudit od jihozápadu teplejší vzduch.

Proto bylo nutné předpověď počasí na vánoční svátky upravit přidáním oblačnosti i srážek zejména do Čech a hlavně zvýšit teplotu jak v noci, tak i přes den.

 

V noci na pátek očekáváme polojasno, místy mrznoucí mlhy. Místy, zejména zpočátku období zataženo nízkou oblačností. Během noci od jihozápadu přibývání frontální oblačnosti.

Nejnižší teploty -2 až -5 °C. Slabý východní vítr do 3 m/s nebo klidno.

 

Páteční obloha bude zatažená až oblačná, postupně v jihozápadní polovině kraje na většině území občas sněžení. Ojediněle mrznoucí mlhy.

Nejvyšší teploty -3 až 0 °C. Vát bude slabý východní až jihovýchodní vítr rychlostí 1 až 4 m/s.

 

V sobotu nás opět očekává oblačno až zataženo, místy se sněžením a postupně se srážkami smíšenými a ojediněle i mrznoucími.

Nejnižší noční teploty 0 až -3 °C, nejvyšší denní teploty +1 až +4 °C. Slabý jižní až jihozápadní vítr 1 až 4 m/s.

 

Oblačno až zataženo bude i v neděli. Ojedinělé srážky budou smíšené i mrznoucí. Postupně od jihozápadu bude dále přibývat oblačnost s deštěm nebo deštěm se sněhem.

Nejnižší noční teploty +2 až -1 °C., nejvyšší denní teploty +2 až +5 °C. Mírný jihovýchodní vítr se bude měnit na jihozápadní, o rychlosti 2 až 5 m/s.

 

S přesnější předpovědí na vánoční svátky však ještě raději vyčkejme.

 

Zdroj pro předpověď: ČHMÚ

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook