Internetové noviny pro Střední Povltaví

Asociace aneb chce to dobrou kampaň

datum: 11.05.2020
autor: Hanka Synková

Dali byste si ptačinec? Nebo snad žabinec?

Na takové otázky nejspíš zareagujete protiotázkou: „To se ta Synková snad už zbláznila?! Máme snad jíst něco pro ptáky, nebo snad cosi, nejspíš odporně zeleného, a snad i slizovitě rosolovitého?“

Ano, takové asociace vzbuzuje ten název. A můžu vám vykládat, jak chci, že ptačinec žabinec je veskrze užitečná rostlinka, která obsahuje spoustu minerálů, a proto ji mají tak rádi ptáci – od volně žijících přes ty chované, jako jsou andulky, kanárci či slípky. Když posledně jmenovaným hodíte hrst ptačince do jejich vybydleného výběhu, uvidíte, jak se vmžiku seběhnou a hned se pustí do hostiny. Odvděčí se žloutkem hodným svého jména, tedy krásně žlutým až oranžovým.

Také nám, lidem, se hodí minerály, zvláště po jaru. Křemík je dobrý pro vlasy a nehty. To platí i o síře.

Hořčík je tu též, a o něm by se dalo říci, že je na všechno. Důležité také je, že vápník a hořčík jsou tu v žádoucím poměru, takže třeba i kosti budou spokojené.

Také selen je obsažen v ptačinci. Je to životně důležitý antioxidant, chrání před „vnitřním rezivěním“, pomáhá játrům, srdci, slinivce…

Draslík, obsažený v ptačinci, prý tlumí chuť k jídlu. Nálev z ptačince, když si jej dáme třikrát denně, může tedy prospívat při hubnutí. Je ale asi příjemnější uvařit si zeleninovou polévku, do níž se kousek ptačince pěkně schová, než pít „čaj“.

Ptačinec obsahuje i vitaminy C, B1,B2, B6 a dokonce prý i B12. A vitaminy skupiny B pomáhají zlepšit pleť. Obklady z čerstvé nati pomáhají při revmatismu.

Tolik užitečného tahle rostlinka umí, ale pro ten název nebudete k ní mít jaksi důvěru. A tak se na bylinkovém kurzu musím zachovat jako – s prominutím – politik, který se před volbami dělá kampaň. Kupříkladu mohu před zraky kurzistů s labužnickým výrazem slupnout kus rostliny. Taky jim mohu dát ochutnat luxusní pesto, připravené mimo jiné ze zelených bylinek včetně této. A když navíc dodám, že tento suprový elixír s chutí mladého hrášku pochází z vynikající rostliny zvané Stellaria, jistě budete mít zcela jiné asociace, než když budu mluvit o plevelu či žabinci. A to vám nelžu: Stellaria media je latinský název ptačince. Pěstuji si „ten plevel“ cíleně, aby mi po něm nikdo nešlapal, aby byl mimo dosah psů a koček, a aby byl bujný a jeho nať aby vlála vysoko nad zemí, tedy bez rizika, že v ní bude písek.

Nu, Stellaria – to zní skoro jako drahý lék odněkud ze Švýcarska. Kdyby vám někdo nabídl švýcarský preparát s tím, že obsahuje spoustu vitaminů a minerálů a nemá vedlejší účinky, asi byste hned vytahovali peněženku.

To víte, kampaň je kampaň, o tom by vám politické špičky mohly vyprávět. Tedy, kdyby chtěly.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook